Реклама

Мікросхеми ремонтують головний мозок

( Голосів, Всередньому: 0 із 5 )
Thursday, 05 February 2009

neurochipШотландські вчені ще на один крок стали ближче до вирішення проблеми відновлення клітин головного мозку. Створені ними кремнієві мікросхеми можуть бути використані для прискорення та впорядкування росту нейронів.

Нейрони є основним типом клітин, що формують нервову систему організму. Вони мають певну еластичність, що обмежує їхню здатність до регенерації у випадку механічного або біохімічного пошкодження нервових тканин. Саме тому жодна з існуючих сучасних методик не дозволяє повною мірою відновлювати нервові закінчення та ділянки головного мозку.

До теперішнього часу були розроблені технології штучного вирощування нейронів із протеїнів і амінокислот, однак отримати впорядковану ділянку нервової тканини не вийшло - волокна нейронів перепліталися між собою довільно.

Нейрологи з Единбурзького університету змогли розробити мікросхему, що може бути використана як для зрощування ушкоджених нейронів, так і для створення м'язевих волокон. По завіренням вчених ця технологія може послужити основою для нових методів у протезуванні.

Загальний принцип відкриття виглядає так: при створенні мікросхеми на її поверхню наноситься передбачувана схема ділянки нервової тканини, яку необхідно відновити. Після цього мікросхема занурюється в розчин, що містить певну суміш із протеїнів, і вздовж малюнка схеми починають проростати нейрони. У випадку з м'язовою тканиною розчин створюється з використанням стовбурових клітин.

Теоретично цей метод підходить для створення будь-якого типу органічних тканин. При цьому кремнієвий чип нагадує ткацький верстат, готовий виріб з якого імплантується в тіло.
«Це дуже маленький, але важливий крок у вирішенні довгострокового завдання, над яким б'ються безліч вчених і медичних фахівців, - виразив своє ставлення до отриманих результатів керівник проекту професор Алан Мюррей. - Ми навчилися створювати ділянки тканин, що мають необхідну нам схему. Наступний крок - змусити нейрони рости безпосередньо там, де необхідно відновити руйнування мозку».

Нова технологія знайде застосування не тільки в області протезування. За допомогою подібних нейронних конструкцій на чипі дослідники зможуть проводити експерименти з новими лікарськими препаратами та методиками без використання піддослідних тварин.

«Ми втручаємось в область, де довгий час панувала наукова фантастика», - говорить Алан Мюррей.

 

 

За матеріалами: Правда.ру