Реклама

Предки сучасної людини бігали швидше за неандертальців

( 4 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Wednesday, 09 February 2011

п'яткова кісткаОстанні відкриття групи антропологів з Університету Арізони підтвердили, що неандертальці були масивніші й, відповідно, сильніші наших струнких предків, що прибули в Європу з Африки, однак, стверджують вчені, не вміли так швидко й довго бігати.

Вся справа виявилася в будові п'яткової кістки. Менш висока, ніж у неандертальців, вона сильніше натягала з'єднане з нею ахіллове сухожилля (п’яткове сухожилля), яке внаслідок цього починало при бізі пружинити, що дозволяло людині сучасній долати бігом довгі відстані. Неандертальці з їх високою п'ятковою кісткою під час бігу витрачали більше енергії. Свою лепту в це вносили більш короткі ноги й менший об'єм каналів внутрішнього вуха, що погіршувало координацію. Правда, можливо, це давало неандертальцям іншу перевагу перед нашими предками - їм легше вдавалися підйом в гору та підстрибування, але історія показала, що ця перевага не стала вирішальною. Насправді, не дуже ясно, чи була вирішальною бігова перевага наших предків перед неандертальцями в їхньому європейському протистоянні багато десятків тисяч років тому. "Ми можемо сказати, що енерговитрати при бізі відрізнялися в неандертальців і людей сучасних, - заявляє Девід Рейхлен (David Raichlen), що керував дослідженням, - однак наші дані не дозволяють відповістити на запитання, що сталося з неандертальцями".

п'яткова кістка

Вимірювання ділянки п'яткової кістки, відзначеної червоним кольором, допомогли вченим визначити перевагу наших предків перед неандертальцями в бізі на довгі відстані

Неясні також і причини, по яких наші предки стали кращими бігунами, ніж неандертальці. Вчені припускають, що в умовах африканських саван, гомо сапієнсу це вміння допомагало заганяти дичину, доводячи її до виснаження.

Свої висновки про зв'язок більш низької п'яткової кістки та енерговитратах при бізі вчені перевірили на сучасних легкоатлетах, змушуючи їх пробігати на тренажері 10 хвилин зі швидкістю 16 км/годину, а потім просвічуючи їхні п'яти магнітно-резонансним томографом. Виявилося, що чим коротша їх нижня п'яткова кістка, тим ефективніше вони використовують кисень під час бігу.

Ахіллове сухожилля або п'яткове сухожилля — найпотужніше й найміцніше сухожилля людського тіла, може витримати тягу на розрив до 400 кілограмів, а в деяких випадках і більше.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru