Реклама

Блискавка породжує потужні пучки антиматерії

( 5 Голосів, Всередньому: 3.60 із 5 )
Wednesday, 12 January 2011

блискавкаВчені НАСА за допомогою космічного рентгенівського телескопу Фермі виявили, що земні блискавки виробляють антиматерію. На думку дослідників, частки антиматерії утворюються під час спалахів гамма-випромінювання (TGF) всередині грози і це пов'язане з потужними розрядами блискавок. За оцінками, близько 500 TGF відбуваються щодня в усьому світі, але більшість цих спалахів залишаються непоміченими.

"Наші спостереження є першим прямим доказом того, що грози створюють пучки античастинок", - заявив член команди телескопа Фермі Майкл Брігс (Michael Briggs) у понеділок у ході прес-брифінгу Американського астрономічного товариства.

Телескоп Фермі призначений для спостереження в рентгенівському діапазоні і здатний виявляти гамма-випромінювання, що утворюється в процесі анігіляції матерії та антиматерії. Телескоп виявив гамма-промені з енергією 511 тис. електронвольт, які були наслідком зіткнення електронів з позитронами.

Хоча космічний телескоп Фермі призначений в основному для спостереження високоенергетичних подій у Всесвіті, він постійно стежить за всією небесною сферою і поверхнею Землі. З моменту запуску телескопа в 2008 році вчені змогли виявити в атмосфері нашої планети 130 спалахів гамма-випромінювання.

Сліди антиматерії телескоп виявив під час грози 14 грудня 2009 року в Замбії. Фермі знаходився на відстані більше 4 тис. км від блискавок, поза зоною прямої видимості. Однак, TGF виробляють високошвидкісні електрони та позитрони, які взаємодіють із магнітним полем Землі і досягають космічних апаратів. Пучок частинок досяг дзеркальної точки (місце в просторі, де заряджена частинка в магнітному полі починає рухатися назад вздовж силової лінії магнітного поля), і зіштовхнувся з електронами в корпусі космічного апарата. Частки анігілювали, випустивши гамма-промені, які й виявив телескоп Фермі.

Вчені давно підозрювали, що сильні електричні поля поблизу вершини грози провокують гамма-спалахи. При сприятливих умовах поле стає досить сильним, щоб викинути нагору потужний потік електронів. Рухаючись зі швидкістю близькою до світлової, високоенергетичні електрони зіштовхуються з молекулами повітря і випускають гамма-промені. Як правило, це випромінювання й виділяють, як TGF. Але потужне гамма-випромінювання викликає до того ж утворення пари часток: електрона та позитрона. Саме ці частки досягли орбіти Фермі.

Вчені вважають, що всі TGF випромінюють електрони та позитрони, і це відкриття вплине на існуючу модель грози.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru