Реклама

Розроблено революційну плазмову антену

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Tuesday, 14 December 2010

antenaПеред тим, як ви відправитеся ранком на роботу, ваш смартфон встигає завантажити останній епізод улюбленого серіалу. Ви ведете машину легко й комфортно, незважаючи на туман, завдяки вбудованому в автомобіль радару та розумному ПЗ, що дозволяє маневрувати в нескінченних пробках. Ви приїжджаєте точно вчасно та з успіхом проводите презентацію за допомогою високоякісного відео, трансльованого на ваш ноутбук по бездротовому Інтернету без єдиної затримки.

Подібне майбутнє вже не за горами. Британські інженери розробили антену, що здатна зробити революцію в області бездротового зв'язку, мініатюрних радарів і навіть енергетичної зброї.Сьогоднішні спрямовані антени, що передають високочастотні радіохвилі, вимагають дорогих матеріалів і точних технологій. На відміну від них Plasma Silicon Antenna (PSiAN), створена компанією Plasma Antennas, задовольняється малозатратними методами, використовуваними у виробництві кремнієвих кристалів.

PSiAN складається з декількох тисяч діодів, розташованих на такому кремнієвому кристалі. У робочому стані кожний з діодів породжує електронну хмару (плазму) діаметром близько 0,1 мм. При досить високій щільності електронів хмара виявляється в стані відбивати високочастотні радіохвилі, немов дзеркало. При вибірковій активації діодів форма області, яка відбиває, змінюється для фокусування та направлення променю, що робить антену прекрасним інструментом надшвидкісного бездротового зв'язку нового покоління.

Існують два типи плазмових антен: напівпровідникові (вони ж твердотільні) на зразок PSiAN і газові. Всі вони хороші, але частіше перевага віддається першим за їхню компактність і відсутність рухомих частин.

Плазмові антени ляжуть в основу нової технології Wi-Gig, що прийде на зміну Wi-Fi. Замість 54 Мб/с останньої стандартна швидкість Wi-Gig, як очікується, буде знаходитися на рівні 1-7 Гб/с. Цього досить для завантажування чергового епізоду телесеріалу за лічені секунди.

Wi-Gig у той же час вимагає значно більш високих частот: 60 Ггц замість 2,4 Ггц, якими користуються Wi-Fi. Сигнали на таких частотах розсіюються дуже швидко, якщо їх як слід не сфокусувати. Ось тут PSiAN і знадобиться.

Нова антена, варто відзначити, настільки мала, що здатна поміститися всередину мобільного телефону. І це не дивно: чим вища частота, тим коротша довжина хвилі. Відповідно: менший розмір - менша вартість матеріалів.

Розробники поспішають також заспокоїти громадськість із приводу можливої шкоди для здоров'я: чим вужчий промінь, тим менше «розсіювання» випромінювання в порівнянні із всенаправленими антенами.

Що стосується автомобільних радіолокаційних систем, то вони завдяки новій технології повинні подешевшати. Міліметрова довжина хвилі дозволить «бачити» крізь туман і сніг, уникаючи зіткнень.

Військові зі своєї сторони зацікавлені у твердотільних плазмових антенах для використання в удосконалених версіях «систем активної відмови» (Active Denial System), більше відомих як «промені болю»: радіохвилями із частотою 64 Ггц шкіра індивіда нагрівається до такого стану, коли він готовий підписати все.

У нинішньому стані це величезна антена двометрової ширини, що направляється вручну й піднята на тягач або хаммер. Страшно уявити, якщо «промені болю» будуть поміщатися в мобільні телефони...

PSiAN вийде на ринок через два роки.

На фотографії зображено систему "Active Denial System", змонтовану на тягач.

 

 

За матеріалами: compulenta.ru