Реклама

Багатостінні вуглецеві нанотрубки проти стовбурових ракових клітин

( 6 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Sunday, 12 February 2012

пухлина та багатостінні нанотрубкиДослідники з Баптистського медичного центру Уейк-Форест (США) знову показали, що ін'єкція багатостінних вуглецевих нанотрубок у ракові новоутворення та наступне їхнє швидке нагрівання протягом 30 секунд лазерним імпульсом приводять до знищення пухлини.

Перші результати використання подібного підходу у терапії раку нирок були опубліковані у 2009 році. Тепер дослідники випробували нову технологію на значно більш складному прикладі – однму з видів раку молочної залози, що характеризується продукуванням великої кількості ракових стовбурових клітин. Такі клітини дуже важко знищувати, тому що вони не схильні до частого ділення, на відміну від більшості інших ракових клітин, на які й розраховані майже всі сучасні терапевтичні засоби. Звіт про дослідження з'явиться у квітневому номері журналу Biomaterials. За словами керівника дослідницької групи С’юзі Торті, стовбурові клітини раку молочної залози стійкі до традиційних засобів хімії та радіотерапії, а тому приковують до себе підвищену увагу наукового співтовариства.

багатостінні нанотрубки

Багатостінні вуглецеві нанотрубки (ілюстрація Alain Rochefort / Center for Research on Computation and its Application).

Ракові стовбурові клітини не розмножуються (принаймні не так часто) і не відмирають (при відсутності кровопостачання, використовуючи альтернативний механізм живлення, характерний як для ракових, так і для здорових стовбурових клітин). Вони просто сидять і чекають свого часу, точніше, тригера, який запустить процеси їхньої міграції та поділу. Природа тригера дотепер невідома, та й не так важлива, якщо ціллю є самі стовбурові клітини.

пухлина та багатостінні нанотрубки

У пухлині стовбурові ракові клітини (зелені) більш стійкі до хіміотерапії (жовта) і опромінення, ніж звичайні ракові клітини (коричневі). (Ілюстрація Nicolle Rager Fuller.)

Проводячи дослідження на мишах, вчені підсаджували піддослідним моделям пухлини зі стовбуровими раковими клітинами і вуглецеві нанотрубки. Самі по собі нанотрубки не здійснюють ніякої протиракової активності, але при опроміненні інфрачервоним лазером (ближній ІЧ діапазон) починають вібрувати, розігріваючись, що створює у пухлині дуже гарячу локальну область. Застосувавши цей метод, дослідникам вдалося зупинити ріст ракових пухлин, що складаються в основному зі стовбурових клітин. Такий результат припускає, що метод лазерної термальної обробки злоякісних новоутворень з використанням вуглецевих нанотрубок здатний знищувати як звичні диференційовані клітини, з яких зазвичай складається основний «матеріал» пухлини, так і стовбуровий, що зумовлює ріст новоутворення і його можливий рецидив.

Звичайно, для того щоб повністю перемогти рак, недостатньо знищити основну масу, потрібно вміти (і мати можливість) знаходити і вбивати будь-які, навіть найнезначніші колонії ракових клітин. Такої можливості цей метод поки позбавлений, а самі вчені просять ще п'ять-десять років на додаткові дослідження і допрацювання технології. Проте вже зараз запропонована процедура могла б стати безоперабельною альтернативою видалення масивних ракових новоутворень.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru