Реклама

Терміти допоможуть у пошуку корисних копалин

( 8 Голосів, Всередньому: 3.50 із 5 )
Sunday, 10 May 2009

termiteТерміти можуть бути не тільки небезпечними, але й дуже корисними. Саме з їхньою допомогою Ганна Петс із Університету Аделаїди збирається значно знизити витрати на геологічну розвідку та підвищити ефективність виявлення золота та алмазів.


У своїй докторській дисертації Ганна Петс розглядає можливість заміни дорогого розвідувального буріння на простий аналіз зразків з поверхні в лабораторіях. Але найцікавіше в тому, що це за зразки.

Зазвичай компанії покладаються на віддалену розвідку та аналіз зразків осадових порід з поверхні, але ці методи далеко не завжди досить ефективні. Зразки з поверхні могли бути принесені з іншого місця, а буріння для аналізу порід під землею обійдеться в 100 австралійських доларів за метр. Ганна знайшла простий і, схоже, ефективний вихід із ситуації.

Терміти здатні зариватися в землю на значну глибину. Саме вирита звідти земля і йде на будівництво вражаючих термітників на поверхні.

В Африці відомі випадки, коли в стінах термітника знаходили золоті самородки розмірами до 1 сантиметра. Знаходили в термітниках і такі мінерали як гранат. Причому було це в пустелі Калахарі й скельну породу, що містить мінерали, відокремлювали від поверхні майже 100 метрів піску.

Ґрунтуючись на цих даних, Ганна Петс вирішила оцінити можливу корисність австралійських термітів для індустрії. Першим її дослідженням стала перевірка теорії в пустелі Танамі (Центральна Австралія), де наявність мінералів уже відома.

«Зазвичай я беру зразок стінки термітника вагою 0,5-1 кілограм, упаковую в пластиковий пакет і везу в лабораторію. Термітник в результаті майже не страждає і швидко відновлюється».

Аналізи зразків показують, що термітники досить точно показують те, що лежить під ними. Найчастіше виявлялися мінерали, яких немає на поверхні, але вони точно розташовуються в скелястій основі на глибині 20-30 метрів.
Наступним етапом дослідження буде застосування теорії на недослідженій території.

 



За матеріалами: iscience.ru