Реклама

В Антарктиці виявлено мікроорганізми із залізистим диханням

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 17 April 2009

kryvavi_vodospadyГрупі дослідників зі США та Великобританії вдалося виявити древні мікроорганізми, що живуть під товщею льоду, з раніше невідомою системою дихання. Про це повідомляє Nature News, а стаття дослідників опублікована в журналі Science.

У рамках дослідження біологи вивчали підлідне озеро в Антарктиці, розташоване на глибині близько 400 метрів. Вважається, що ця водойма утворилася, коли льодовик Тейлора закрив один з місцевих фіордів приблизно 1,5-2 мільйони років тому. В наш час озеро регулярно пробиває край льодовика та викидає назовні частину свого вмісту, багатого на залізо. На повітрі вода замерзає, а залізо окислюється, що приводить до утворення "іржавого водоспаду" (див. ілюстрацію).

Останній факт дозволив вченим зібрати велику кількість зразків вмісту озера без буріння свердловин. У цих зразках, які збиралися протягом шести років, дослідники знайшли 17 різних видів мікроорганізмів. Генетичний аналіз дозволив встановити, що вони є родичами деяких мешканців морського мікросвіту, що володіють так званим анаеробним диханням.

Відомо, що мікроорганізми отримують енергію в результаті перетворення сполук багатих хімічною енергією в більш бідні.

При анаеробному диханні вихідними сполуками є органічні субстрати або молекулярний водень, а кінцевим акцептором електронів у хімічному процесі - деяка сполука, відмінна від кисню. Дослідникам вдалося виявити, що досліджувані організми є родичами мікроорганізмів, що володіють сульфатним диханням. У них кінцевим акцептором є сульфати.

Однак ізотопний аналіз вмісту зразків води з підлідного озера дозволив встановити, що в знайдених мікроорганізмів сульфати беруть участь у диханні, але не є кінцевими акцепторами. Крім того вчені виявили велику кількість двовалентного заліза у воді. Останнє означає, що в підлідній водоймі відбуваються хімічні процеси, що перетворюють тривалентне залізо (яким багате дно озера) у двовалентне. Все це, за словами біологів, вказує на те, що дані мікроорганізми використовують для одержання енергії анаеробне дихання, де кінцевим акцептором є залізо, а сульфати "працюють" каталізаторами.

Робота вчених була позитивно сприйнята фахівцями в даній області. Вони відзначають, що залізисте дихання було відоме й раніше, однак, ніколи до даного випадку біологи не зіштовхувалися зі схемою, де каталізаторами є сульфати.

Вчені думають, що умови, у яких живуть знайдені мікроорганізми, можуть нагадувати умови підлідних водойм, які можуть існувати на інших планетах. Такі океани, наприклад, виявлені на супутнику Юпітера Європі.

 

 

За матеріалами: lenta.ru