Реклама

Виявлено "ген безсмертя", який підтримує активність стовбурових клітин організму

( 10 Голосів, Всередньому: 4.60 із 5 )
Monday, 17 December 2012

гідраМаксимальна тривалість життя, яка була зареєстрована у людини, склала 122 роки. До того часу зберегти прекрасну фізичну форму - неможливо. Але німецькі вчені змогли довести зворотне, відкривши ген молодості. Ген FoxO був виявлений у гідри. Саме цей ген дає пояснення людському довголіттю, крім того, він зданий підтримувати імунну систему, що у свою чергу сприяє кращому самопочуттю у похилому віці.

Відомо, що з віком здатність до розмноження клітин людського організму знижується. В результаті процеси регенерації теж погіршуються. Саме тому, самопочуття людини стає гірше. Звичайно, якби дана ситуація піддавалася контролю з боку людей, то все могло б бути зовсім інакше. З метою виявлення «гена безсмертя» фахівцям довелося ізолювати стовбурові клітини гідри, після чого був проведений скринінг усіх її генів.

Вчені вибрали гідру не просто так, цей представник кишковопорожнинних, відомий своєю довгою тривалістю життя. Причиною довголіття цих тварин є те, що після розмноження кожна дочірня особина містить у своєму організмі активні стовбурові клітини. У результаті еволюції вийшло, що ці клітини просто не старіють. Їх здатність до регенерації не втрачається з часом, як в інших організмів. Виходячи з цього, гідра може померти лише у разі смертельної хвороби чи механічних пошкоджень.

Під час експерименту вчені вивчили кілька модифікацій гідри з різним рівнем гена FoxO. Результати дослідження показали, що активність цього гена у різних лініях стовбурових клітин була на високому рівні. Якщо ж «ген безсмертя» просто «вимкнути», то у гідри починали спостерігатися процеси, що призводять до старіння організму. Отже, виходить, що цей ген підтримує постійну здатність стовбурових клітин до розмноження. І варто зауважити, що дане явище можна спостерігати не лише у гідри, але і в інших тварин. Дослідження вчених дало вичерпне пояснення причини безсмертя гідри.

Фахівці вважають, що активність гена FoxO у людей зростає після досягнення столітнього віку, а значить саме цей ген є ключовим у процесі старіння людського організму. Але довести свою гіпотезу дослідники не можуть, оскільки подібні експерименти неможливі без маніпуляцій небезпечних для здоров'я людини.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: sbio.info