Реклама

Вольфрамовий диск збереже дані протягом мільйона років

( 11 Голосів, Всередньому: 4.18 із 5 )
Tuesday, 22 October 2013

диск на мільйон роківВчені з Університету Твента та Науково-дослідного інституту у Фрайбурзі розробили прототип носія, інформація на якому здатна проіснувати, за завіреннями авторів, до мільйона років.

Для виготовлення диска вчені використали найбільш тугоплавкий метал, вольфрам, укладений в захисну оболонку з інертної кераміки, нітриду кремнію. Металу надавали структуру з борозенками шириною близько 100 нанометрів за допомогою звичайної технології травлення з використанням фоторезиста. Інформація кодувалася методом «вкладених» QR-кодів (де пікселі одного коду самі є кодами) з розрахунком на використання 550-нанометрового світла для зчитування.

Те, що утворений носій інформації зможе проіснувати з можливістю зчитування до мільйона років, вчені обґрунтовують дослідом з прискореним старінням. Аргументація заснована на кінетичному законі Арреніуса, який пов'язує температуру і швидкість протікання реакції. Виходячи з цього, якщо носій витримує годинну інкубацію при температурі 200 градусів Цельсія, то при кімнатній температурі він проіснує як мінімум протягом мільйона років.

диск на мільйон років

Як показали автори, створений ними прототип з таким тестом впорається. Більше того, він витримує і жорсткішу інкубацію при температурі у 570 градусів без видимих дефектів. Але чотирьохгодинне витримування при температурі у 1100 градусів Цельсія вже робить диск повністю нечитабельним, хоча вольфрам не плавиться до 3422 градусів (нітрид кремнію стає нестабільним при температурах близько 1200 градусів). Слід зазначити, що ніякі інші фактори крім температури (наприклад, вплив кислот або механічні пошкодження) вчені не розглядали, тому їх оцінки часу життя застосовні лише до певних умов зберігання.

Вчені та інженери не вперше звертаються до створення носіїв, здатних зберігати інформацію протягом часу, порівнянного з існуванням людства. Нещодавно одна з таких груп запропонувала використовувати в якості такого носія сапфірові диски з гравіюванням платиною. За оцінками розробників, такі носії здатні зберігати інформацію протягом 10 мільйонів років. Інша група, яка веде проект «Розетта», пропонує використовувати для архівування людських мов диск з нікелевого сплаву. Однією з ключових проблем у цій галузі є не сама техніка виготовлення носія, а спосіб кодування інформації.

Опис диска викладено у вигляді препринта в архіві Корнельського університету.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru