Реклама

Проект із одержання термоядерної енергії MagLIF запрацює до кінця наступного року

( 5 Голосів, Всередньому: 4.80 із 5 )
Wednesday, 26 September 2012

проект термоядерного синтезу  MagLIFКолаборація фізиків, що працює у Національній лабораторії Сандія у рамках проекту MagLIF (Magnetized Liner Inertial Fusion) над новою концепцією одержання термоядерної енергії, нещодавно заявила про завершення підготовчих експериментів на свій установці і про те, що до кінця наступного року ця установка буде готова для одержання керованої термоядерної реакції з позитивним або, принаймні, нульовим енергетичним балансом.

Установка MagLIF за принципом дії кардинально відрізняється від Міжнародного термоядерного реактора ITER, і, як стверджують дослідники, коштує значно дешевше. Одержувати на ній термоядерну енергію вчені думають за допомогою "лайнерів", циліндричних берилієвих трубок наповнених сумішшю із тритію та дейтерію. Після попереднього лазерного нагрівання суміші крізь лайнер пропускається наносекундний імпульс струму силою у десятки мільйонів ампер. Магнітне поле, що виникає при цьому, стискає трубку та газ, що знаходиться у ній, настільки, що іони дейтерію та тритію зливаються разом, перетворившись в іон гелію та випустивши при цьому нейтрон, що опинився зайвим. За розрахунками, імпульс величиною 60 мегаампер може викликати реакцію з виходом енергії, що як мінімум у тисячу разів перевищить витрачену. Генератор імпульсу, який використовують вчені, здатний створювати імпульс у 25 мегаампер, однак, як показують розрахунки, зроблені у Лабораторії Сандія ще у 2010 році, і цього струму цілком достатньо для подолання енергетичного порогу.

проект термоядерного синтезу  MagLIF

Проблема, над якою дотепер працювали фізики Лабораторії Сандія, зводилася до так званої нестійкості стінок лайнера - струм спалював їх раніше, ніж вони встигали стиснути газ. Якщо ж товщину стінок збільшували, то вони виявлялися занадто масивними для того, щоб стиснути газ до потрібних тисків. Тепер ця проблема вирішена. У статті, вже прийнятій до публікації журналом Physical Review Letters, повідомляється про вдалі експерименти, у ході яких лайнери не були зруйновані струмом, і це значить, що з їхньою допомогою хоча б у принципі можна одержувати термоядерну енергію.

У 2013 році дослідники мають намір почати роботу з лайнерами, що містять один дейтерій. Надалі, якщо ця стадія експерименту завершиться вдало, вчені перейдуть до стискання дейтерій-тритієвої плазми - тої самої плазми, у якій вже можливе запалювання термоядерної реакції, що буде самопідтримуватись.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru