Реклама

У Стандартній моделі мікросвіту виявлено нову діру

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 04 November 2010

nejtrynoУ США, в Лабораторії прискорювачів ім. Енріко Фермі, більше відомій як Фермілаб, вчені виявили новий вид нейтрино. Точніше, вони виявили не саму частинку, а натяк на сліди її присутності. Нейтрино - це частинка, поведінка якої не вписується в Стандартну модель, нинішню загальноприйняту теорію мікросвіту, і навіть суперечить цій моделі.

На сьогодні відомо три види нейтрино, кожний з яких являє собою доповнення до іншого виду частинок - до електронів, мюонів і тау-частинок. Вони осцилюють, тобто переходять із одного виду в інший і назад. Але осцилюють вони зовсім неправильно, загрожуючи порушити дивовижно струнку та несуперечливу в інших випадках Стандартну модель. Щоб все-таки вписати цю поведінку в рамки Стандартної моделі, фізикам необхідне четверте нейтрино, "стерильне", яке існуватиме саме по собі й ні до чого доповненням не буде. Це пояснило б багато дивних речей у нашому Всесвіті, зокрема, причину, по якій матерії в нас набагато більше, ніж антиматерії.

Двадцять років тому, експериментуючи з пучком антинейтрино в іншій лабораторії (Лабораторія Лос Аламоса) і на іншій установці за назвою Liquid Scintillator Neutrino Detector (LSND), фізики виявили набагато більше нейтринних осциляцій, ніж можуть забезпечити три види нейтрино, із чого випливало, що є четвертий. Результат був дивний, суперечливий, не викликав довіри, тому кілька років тому у Фермілабі вирішили його повторити на своїй установці Mini Booster Neutrino Experiment, (MiniBooNE). Експеримент був не повністю ідентичний лос-аламоському - вчені досліджували осциляції в пучку нейтрино, а не антинейтрино, але це було неначебто й однаково, тому що у світі існує симетрія, закони фізики для часток і античастинок ті самі й, відповідно, результати повинні бути однакові.

Експеримент не підтвердив результатів LSND, і на цьому б усі заспокоїлися, але для очищення совісті вирішили попрацювати ще й із антинейтринним пучком. І ойкнули - прискорювач MiniBooNE показав той же надлишок осциляцій, що й LSND двадцять років тому.

Сухий залишок – "стерильне" нейтрино начебто є, і це затикає діру в Стандартній моделі, але при цьому нейтрино поводяться зовсім не як антинейтрино, це порушує принцип симетрії, що створює в Стандартній моделі нову, ще більшу, діру.

Ситуація стає ще більш дивною, ніж була, і фізикам залишається говорити те, що вони говорять, коли сказати нема чого: "Треба продовжувати експерименти".

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru