Реклама

Кора нейтронної зірки у 10 мільярдів разів міцніша за сталь

( 4 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 15 April 2009

nejtronna_zirkaАмериканські астрофізики визначили міцність кори нейтронної зірки. Стаття вчених з'явиться в журналі Physical Review Letters, а її препринт доступний на сайті arXiv.org. Нові результати можуть допомогти дослідникам у пошуку гравітаційних хвиль.

Нейтронна зірка - об'єкт, що виникає після гравітаційного колапсу зірки, маса якої лежить у межах від 8-10 до декількох десятків сонячних. Діаметр такої зірки не перевершує 30 кілометрів. Вважається, що даний об'єкт складається з нейтронної серцевини та кори, будова якої нагадує дуже "стиснуту" кристалічну ґратку із заліза та нікелю.

У рамках комп'ютерного моделювання вченим вдалося встановити, що поверхня зірки як мінімум в 10 разів міцніша, ніж вважалося раніше. Причиною цього є складна поведінка іонів у корі, яку астрофізикам вдалося виявити в рамках моделі. Якщо порівнювати оболонку з "земними" матеріалами, то кора нейтронної зірки в 10 мільярдів раз міцніша за сталь.

Астрофізики відзначають, що настільки міцна кора виявляється здатна "утримувати" на поверхні зірки гори (не даючи їм зруйнуватися під дією колосальної гравітації), висота яких сягає 10 сантиметрів. З огляду на високу швидкість обертання компактного об'єкта, наявність подібних нерівностей може приводити до виникнення досить потужних гравітаційних хвиль.

Існування цих явищ передбачено теоретично. Нагадаємо, що численні експерименти по виявленню даних хвиль дотепер не дали результату. Нові дані, однак, дозволяють фізикам сподіватися на реєстрацію хвиль уже в рамках існуючих проектів.

 

 

За матеріалами: lenta.ru