Реклама

Нова гіпотеза природи темної матерії

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 04 April 2009

temnamateriyaУвагу астрономів давно привертають об'єкти, які не можуть бути виявлені ні візуальним спостереженням, ні завдяки електромагнітному випромінюванню. Єдиною ознакою їхнього існування є гравітаційний вплив на сусідні зірки та планети. Прийнято вважати, що такі об'єкти складаються з «прихованої маси», що зветься також «темною матерією».


Вчені вважають, що штучні супутники, що приймають сигнали з далекого космосу, здатні виявляти невідомі раніше джерела позитронів, що утворюються при анігіляції темної матерії. Однак підтвердження подібних відкриттів можливе лише після детального та докладного аналізу отриманих даних.

Експеримент по пошуку темної матерії під кодовою назвою PAMELA стартував у червні 2006 року. Однойменний детектор на борті російського супутника Ресурс-ДК1 виявив кілька скупчень темної матерії далеко за межами доступних для візуального вивчення регіонів Всесвіту. Призначене для цього обладнання зафіксувало потоки позитронів дуже високої енергії (10-100 гігаелектронвольт), що виходять звідти.

«В міру росту заряду окремої частинки пропорції між кількістю позитронів і електронів повинні зменшуватися. Ми ж, навпроти, спостерігаємо ріст цього співвідношення, але не можемо дати ніякого наукового пояснення цьому», - говорить учасник проекту, професор П’єрджорджіо Пікозза.

«Оскільки ми знаємо досить багато про природу позитронів і електронів, то ми можемо по енергетичному рівню частинки визначити її походження, - продовжує його колега Нігель Сміт. - Це, як світло: ви бачите фотони з різним рівнем енергії і сприймаєте їх як різні кольори».

Проте, астрофізикам буде потрібно провести додаткові дослідження щоб уникнути похибок. Аналогічні імпульси, що складаються з високоенергетичних позитронів, можуть випускати пульсари - повільні, надщільні нейтронні зірки, що випромінюють залишки своєї енергії в космос.

Одержання достовірної інформації, що підтверджує існування темної матерії, дозволить істотно просунути вперед як астрономію, так і інші розділи фізики. Адже відповідно до однієї з теорій утворення Всесвіту темна матерія є головним будівельним матеріалом всіх об'єктів у Всесвіті. Фізики передбачають, що вона складається із «дивних крапельок» (strangelet – strange droplet) - екзотичних частинок, утворених трьома кварками (верхім, нижнім, та дивним) з різними рівнями енергії. Саме анігіляція «дивних крапельок» приводить до появи протонів, позитронів і електронів, що утворюють відомий нам атомний світ.

Відповідно до цієї теорії об'єм темної матерії у Всесвіті постійно зменшується. Що ж відбудеться, коли вона закінчиться? На це питання немає однозначної відповіді: хтось припускає, що буде завершене формування Всесвіту, а хтось вважає, що почнеться процес його загибелі. У будь-якому разі відбудеться це не скоро - на даний момент звичайна (баріонна) матерія складає 4,4 відсотки від загальної маси Всесвіту, а темна (небаріонна) матерія - 23.

Ще однією причиною, що підштовхує вчених до вивчення темної матерії, є поступова зміна деяких фізичних законів, що не може бути пояснено класичною наукою. Передбачається, що саме небаріонна матерія може впливати на всі основні механізми Всесвіту.


За матеріалами: pravda.ru