Реклама

Відкрита зоряна система Kepler-11 із рекордними шістьма екзопланетами

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 03 February 2011

екзопланетиНадзвичайне наукове відкриття зробили астрономи, що працюють із космічним телескопом Кеплер, призначеним для пошуку планет, які знаходяться за межами Сонячної Системи. Цього разу вчені знайшли зоряну систему, у якої навколо однієї зірки обертається відразу шість планет - більшу кількість екзопланет в одній системі досі ще не вдавалося виявити. Більше того, Кеплер виявив ще кілька схожих зірок із великою кількістю планет, правда у всіх інших випадках наявність планет ще потрібно довести. 

Згідно з даними, отриманими космічною обсерваторією Кеплер, у новій зоряній системі із шістьма планетами найменша планета більше Землі у 2,3 рази. Причому в новій системі жодна із планет не розташована в так званій "придатній для життя" зоні - віддаленні від зірки, оптимальному для того, щоб вода на планеті могла існувати в рідкому стані на поверхні. 

Виявлені всі шість щільно розташованих одна біля одної екзопланет були в той момент, коли Кеплер зафіксував падіння коефіцієнта яскравості зірки Kepler-11. Падіння яскравості відбулося в результаті проходу планет по прямій лінії між зіркою та Землею. Сама зірка Kepler-11 віддалена від Землі на 2000 світлових років. 

Вчені також звертають увагу на те, що п'ять планет у новій системі розташовані дуже близько одна біля одної, тоді як шоста рухається по більш витягнутій і далекій орбіті, що є дещо незвичним. "Можна стверджувати, що сьогоднішнє відкриття в області екзопланет є найзначнішим із 1995 року, коли була відкрита перша планета за межами Сонячної системи - 51 Pegasi b", - говорить Джек Ліссо, астрофізик з Науково-дослідного центру НАСА ім Еймса. 

Дослідники говорять, що по швидкості обертання та віддаленню планет їм вдалося обчислити їхню масу, а по вивченню світла, відбиваного ними, приблизно судити про хімічний склад планет. На підставі того, що всі виявлені планети розташовані досить близько, а їхні розміри невеликі, астрономи стверджують, що формування нової системи ще далеке від завершення і зоряна система досить молода.

Сьогодні ж у НАСА в рамках спеціальної прес-конференції повідомили, що всього телескоп Кеплер виявив близько 1000 потенційних екзопланет, правда не всі з них поки точно підтверджені. 

екзопланети Кеплер

Говорячи про зоряну систему Kepler-11, у НАСА кажуть, що всі планети тут мають маси від 2,3 до 13,5 мас Землі. Орбітальний період всіх планет становить менше 50 днів, якщо говорити більш точно, то від 10 до 47 днів. Масу шостої планети поки визначити не вдається, тому що вона набагато далі першої п'ятірки планет. Перші п'ять планет розташовані так близько до зірки, що навіть найдальша з них віддалена від зірки менше, ніж Меркурій від Сонця. Орбітальний період шостої планети становить 118 земних діб. 

"Три із шести планет у цій системі можна порівняти з Ураном чи Нептуном, тоді як інші три не мають аналогів у Сонячній системі", - говорить Джонатан Фортні, помічник професора астрофізики в Каліфорнійському Університеті в місті Санта-Круз. 

За його словами, дотепер астрономи виявили лише три екзопланети, маса яких менше маси Нептуна, тепер таких планет п'ять. 

Вчені припускають, що розглянута зоряна система перебуває у великій газо-пиловій хмарі, що служить будівельним матеріалом для нових планет в Kepler-11. На користь наявності хмари говорить і той факт, що всі шість планет розташовані строго в одній площині по відношенню одна до одної. Більше того, густина речовини у всіх планетах виявилася менше щільності Землі, що також свідчить на користь молодості цієї зоряної системи. 

Дослідники припускають, що дві найближчі до зірки планети переважно складаються з водяної пари в атмосфері, тоді як інші мають в атмосфері значну кількість водню і гелію. Швидше за все, на даний момент на жодній із цих планет немає життя відразу з кількох причин: по-перше, планети досить гарячі, по-друге, вони ще занадто молоді, по-третє, тут переважають прості хімічні елементи, такі як водень і гелій, а от слідів органіки поки не виявлено.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru