Реклама

Людина здатна чути звуки в обхід барабанної перетинки

( 3 Голосів, Всередньому: 3.67 із 5 )
Monday, 23 May 2011

внутрішнє вухоЯк з'ясували вчені з Лабораторії медичних досліджень підводного флоту в Коннектикуті, людське вухо під водою здатне чути частоти до 100 кГц, що виходить за межі нормального слухового діапазону. Це відбувається за рахунок безпосереднього збудження слухових кісточок звуковими коливаннями, без участі барабанної перетинки.

Звичайно людське вухо сприймає звуки із частотою від 20 Гц до 20 кГц. Усе, що вище, чується як усе менш помітний писк, схожий на комариний; звуки в нижній межі схожі на те, що ви чуєте поруч із басом на музичному концерті. Але при деяких умовах люди здатні чути і розрізняти звуки за межами цього діапазону.

У звичайному випадку звукова хвиля, що поширюється в повітрі або воді, досягає барабанної перетинки і змушує її коливатися. З перетинкою пов'язана система трьох слухових кісточок: молоточка, ковадла та стремена. Коливання стремена збуджують ще один елемент системи слуху - завитку. Цей спіралеподібний орган має досить складну будову, заповнений рідиною і містить в собі волоскові клітини. Волоски, уловивши коливання рідини, передані від стремена, перетворюють їх у нервовий імпульс.

Але, як стверджує один із авторів дослідження Майкл Кін, це не єдиний шлях утворення слухового нервового імпульсу.

Коливання можуть надходити на волоски чутливих клітин завитка без коливання барабанної перетинки. Високі частоти, минаючи кістки черепа, самі "розгойдують" слухові кісточки. Таким способом чують деякі види китів. Барабанна перетинка не встигає за високими частотами, а в повітрі вони занадто слабкі, щоб подіяти безпосередньо на слухові кісточки: відомо, що пірнальники під водою можуть чути надвисокі звуки до сотні кілогерців.

Як альтернативний механізм дослідники пропонують здатність деяких високочастотних коливань безпосередньо збуджувати лімфу всередині завитка, діючи в обхід навіть слухових кісточок.

Кін і його колеги поки ухиляються від відповіді на питання, буде мати відкриття "альтернативного слуху" які-небудь медичні програми і чи можна буде на основі такого механізму вдосконалити людський слух, створивши "супервухо". Зараз, як говорять вчені, вони хочуть з'ясувати деталі такої передачі звукових коливань, зокрема зрозуміти, яка зі слухових кісточок виконує тут функції головної антени".

 

 

За матеріалами: sbio.info