Реклама

Усе життя на Землі почалось із отрути

( 6 Голосів, Всередньому: 3.17 із 5 )
Friday, 08 April 2011

формальдегідГрупа дослідників з Інституту Карнегі у Вашингтоні заявляє, що життя на Землі почалося з молекул формальдегіду, занесеного сюди кометами та астероїдами.

Формальдегід (СН2О) являє собою безбарвний газ. Якщо його розчинити у воді, виходить формалін, використовуваний при будівництві, дезінфекції та бальзамуванні. Це отрута, оскільки може втручатися в багато які метаболічні реакції та блокувати дію багатьох важливих білків людського організму, але на наше щастя, отрута рідкісна, тому що у вільному стані його молекули на Землі швидко входять у хімічні реакції з іншими молекулами. Він може існувати на Землі в чистому вигляді тільки при допомозі людини.

Однак рідкісний на Землі, формальдегід всюдисущий у космосі. Він зустрічається там не в такому достатку, як, скажімо, водень чи вода, але є скрізь. Через високу здатність формальдегіду входити в хімічні реакції і його поширеності у Вселеної вчені Інституту Карнегі запідозрили його в тому, що саме він, будучи занесений на Землю астероїдами та кометами, дав початок життя на нашій планеті, зігравши важливу роль у створенні складних органічних молекул. Щоб перевірити цю підозру, дослідники спробували синтезувати за допомогою формальдегіду органічні матеріали, виявлені в уламках деяких астероїдів, що впали на Землю. Синтезована ними смолоподібна речовина виявилась не тільки хімічно дуже близькою до цих матеріалів, але також дуже нагадувала органіку, знайдену в частках пилу, доставлених місією Stardust з комети Wild-2 два роки тому.

Вважається, що 4,45 мільярди років тому Земля зіткнулася з небесним тілом, що мало розмір Марса. У результаті цього удару утворився Місяць, а сама Земля перейшла в розплавлений стан. Всі легкі елементи та молекули, включаючи водень, вуглець і воду, неминуче повинні були спливти на поверхню, а потім випаруватися в космос. Та ж доля повинна була спіткати і формальдегід, однак смоли, утворені з його допомогою під час космічної подорожі в складі комет і астероїдів, були занадто важкі і залишилися. Більше того, розплавлена земна поверхня не змогла їх зруйнувати – вчені витримували отримані ними сполуки при температурах в 1400°C і з'ясували, що на них такі температури не діють. Коли ж вони досліджували інші полімери, що містять вуглець, ті швидко розкладалися на прості молекули та випаровувалися при нагріванні. На думку вчених, із всієї органіки тільки формальдегідні смоли змогли пережити той катаклізм, а згодом і дати початок життя на Землі.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru