Реклама

СНІД лікуватимуть генетичною модифікацією клітин імунної системи хворих

( 7 Голосів, Всередньому: 4.14 із 5 )
Saturday, 05 March 2011

ВІЛ СНІДГрупа американських дослідників розробила новаторський метод лікування СНІДу шляхом генетичної модифікації клітин крові, в результаті чого вірус не може в них ввестися. У випробуваннях вакцини брали участь пацієнти, які успішно виліковуються, але при цьому не можуть відновити нормальний рівень клітин імунної системи.

Процес такий. У ВІЛ-інфікованого індивіда береться деяка кількість клітин CD4+ (клас клітин імунної системи, особливо вразливих до інфекції). В останніх вимикається ген CCR5, після чого клітини повертаються в організм пацієнта. Оскільки CCR5 являє собою молекулярну «дверну ручку», за яку береться ВІЛ, входячи в клітину, інфікування видозмінених клітин неможливе. «Це перший приклад генетичного коректування, при якому пацієнти отримують резистентний до захворювання ген», — підкреслює провідний автор дослідження Карл Джун з Медичної школи Пенсильванського університету.

Спостереження, що проводилися протягом років, показали, що такі клітини чудово розмножуються. У деяких пацієнтів вони заселили слизову оболонку прямої кишки, де ВІЛ прагне ділитися і де тубільні клітини CD4+ зазвичай знищуються. Побічні ефекти поки не помічені.

Мабуть, головний підсумок дослідження полягає не стільки в тому, що знайдено багатообіцяючий засіб боротьби з ВІЛ, скільки в тих перспективах, які відкриваються для медицини при використанні нуклеаз білкового домену «цинкові пальці» (з їхньою допомогою вимикається ген). У цьому випадку застосовувалися «цинкові пальці», розроблені каліфорнійською компанією Sangamo BioSciences.

Втім, Джон Россі з Бекманівського інституту (США) відзначає, що поки неясно, чому відбулося збільшення чисельності клітин CD4+: чи це зіграла роль руйнування CCR5, чи це наслідок сприяння їхньому росту поза організмом. А оскільки концентрація ВІЛ у пацієнтів вже була нижче порогу виявлення, занадто рано говорити про те, що метод виявиться ефективним при лікуванні пацієнтів з більшою кількістю вірусів. Дослідники поки не знають, яка частина клітин CD4+ повинна володіти ВІЛ-резистентністю, щоб тримати інфекцію під контролем і на все життя звільнити людину від прийому антиретровірусних препаратів.

«Так, нам знадобиться чимало часу на усвідомлення всієї картини, - погоджується пан  Джун. - Але принаймні ми показали, що це можливо».

Результати дослідження були представлені на конференції по питанням ретровірусних та умовно-патогенних інфекцій у Бостоні (США).

 

 

За матеріалами: science.compulenta.ru