Реклама

Фізики вважають, що наблизились до відкриття бозону Хіггса

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 26 July 2011

бозон ХіггсаВеликий адронний колайдер зафіксував незвичайні коливання, які можуть вказувати на присутність раніше не знайденої на практиці частинки – бозону Хіггса. Нагадаємо, що саме для цієї мети у свій час і задумувався ВАК. Втім, фізики говорять, що отримані флуктуації поки ще занадто рано трактувати як вказівку на наявність бозону Хіггса.

За словами вчених, говорити про наявність нової фундаментальної частки їм дозволяють так звані "надлишкові події", що виникають на крихітні долі секунд і миттєво зникають. Втім фізики кажуть, що останні експерименти їм чітко доводять: якщо загадковий бозон Хіггса й існує, то він буде знайдений. "Колайдер зараз вже досягає тієї потужності і того діапазону мас, коли бозон повинен бути виявлений", - говорять у європейському інституті ядерної фізики ЦЕРН, звідки відбувається управління колайдером.

Нові результати засновані на аналізі даних, зібраних на базі того, як колайдер зіштовхує на швидкостях, близьких до швидкості світла протони різних елементів. Вчені, що працюють із двома різними експериментами Atlas і CMS працюють із "уламками" таких зіткнень. Одна з їхніх головних цілей полягає в тому, щоб знайти бозон, який спочатку був відсутній у Стандартній моделі - прийнятої на сьогодні теорії фізики елементарних частинок.

Без даного бозону фізики не можуть пояснити виникнення маси у всіх матеріальних частинок у Всесвіті. Але незважаючи на всі останні зусилля провідних світових спеціалістів, ця субатомна частинка дотепер залишилася поза полем зору. Стандартна модель є набором теорій, що пояснюють, як саме субатомні частинки взаємодіють одна з одною. Якщо бозон Хіггса не буде знайдений, то фізикам доведеться шукати якийсь інший механізм, що пояснює де саме частинки беруть власну масу. Крім того, якщо бозон Хіггса не буде знайдений, то доведеться змінювати й саму Стандартну модель.

Рольф-Дітер Хойер, генеральний директор ЦЕРН, говорить, що за останні півроку вчені накопичили у 20 разів більше даних, ніж за весь 2010 рік. За його словами, зараз колайдер працює з дуже високою потужністю і зіткнення елементарних частинок йдуть у широкому діапазоні потужностей, тому для того, щоб проаналізувати його весь необхідний час і обчислювальні потужності.

Фізики вважають, що бозон Хіггса знаходиться в діапазоні малих мас зіткнень - від 114 гігаелектроновольт до 140 ГеВ. Вже зараз у фізиків є дані, що говорять на користь коливань, які можуть говорити про наявність бозону. "Все це стає більш цікавим, з тим, як ми збираємо більше даних", - говорить він.

Зараз вчені говорять, що найцікавіші для них коливання спостерігаються у масі близько 140 ГеВ - тут рівень вірогідності більше двох сигма. Інший діапазон коливань, де може знаходитись бозон Хіггса - це 250 ГеВ, де рівень вірогідності також близький до двох сигма.

Результат трьох сигма у даному випадку означає, що з вірогідністю близько 99,7% бозон Хіггса може бути знайдений у даному діапазоні мас.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru