Реклама

На Теватроні зареєстровано одиночне народження кварка

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 09 March 2009

quarkgluonplasmaВідразу двом групам фізиків, що працюють на колайдері Теватрон, вдалося зареєструвати одиночне народження кварка. Препринти статей колективів з'явилися на сайті arXiv.org. Обидві роботи прийняті до публікації в журнал Physical Review Letters.

Правдивий кварк, або t-кварк (від англійського top-quark) є одним із шести "сортів" кварків - субатомних частинок із дробовим електричним зарядом. t-кварки - найважчі з відомих кварків, їхня маса відповідає масі 180 протонів. Правдиві кварки були відкриті в 1995 році; разом із чарівними кварками вони утворюють, так зване, третє покоління кварків.

Кварки входять до складу інших елементарних часток. Для їхнього експериментального одержання необхідні досліди на прискорювачах з дуже великими енергіями. Кварки можуть народжуватися при зіткненні інших частинок. Самі по собі t-кварки нестабільні: через долі секунд вони розпадаються, породжуючи інші частинки. Аналізуючи склад цих частинок, вчені можуть зробити висновок, яка частинка їх "породила".

До даного моменту t-кварки були отримані тільки в парі з антикварками. Але Стандартна модель передбачає, що t-кварки можуть утворюватися при зіткненні протона й антипротона. Зіткнення спричинить до утворення W-Бозона, що розпадеться на правдивий і нижній кварки. Нижній кварк також розпадеться на інші частинки, склад яких передбачає Стандартна модель.

Standard_Model

Стандартна модель фізики елементарних частинок містить у собі шість кварків, шість лептонів, частинки-переносники взаємодій (фотон, глюон, W- і Z-бозони), а також бозон Хіггса. Хіггсівський бозон — єдина в цій таблиці невідкрита дотепер частинка. (Рис. з сайту wikipedia.org)

Працюючі на Теватроні фізики у своїх експериментах виявили "потрібний" набір частинок. Перші свідчення народження (і наступного розпаду) вільного t-кварка були отримані в 2007 році. За минулі місяці вчені підтвердили ці результати.

Після поломки Великого адронного колайдера (ВАК) Теватрон, який курирує лабораторія Енріко Фермі, є найбільшиим працюючим прискорювачем. Нещодавно працюючі на ньому вчені заявили, що в них значно більше шансів, ніж у їхніх колег з ВАК, виявити знаменитий бозон Хіггса. Підтвердження існування цієї теоретично передбаченої частинки остаточно підтвердить Стандартну модель.

 

 

За матеріалами: lenta.ru