Реклама

Великий адронний колайдер зупиняється на дворічну модернізацію

( 6 Голосів, Всередньому: 4.67 із 5 )
Sunday, 17 February 2013

ВАК - зупинка на 2 рокиПісля кількох років активної діяльності, яка призвела до виявлення доказів існування невловимого бозона Гіґґса, робота Великого адронного колайдера (ВАК), який є найпотужнішим на сьогоднішній день прискорювачем частинок, зупиняється. Під час дворічного періоду бездіяльності, який є найтривалішим періодом простою і йменується Long Shutdown 1 (LS1), багато вузлів та компонентів колайдера будуть піддані значним переробкам і модернізації, що додасть прискорювачу ще більше потужності і дозволить здійснювати зіткнення частинок, розігнаних до більш високих енергій .

Згідно з інформаційним випуском CERN, останні зіткнення пучків частинок були завершені у четвер о 7:24 за місцевим часом. У цих зіткненнях брали участь промені з іонів свинцю, зіткнення яких дозволяють відтворити і вивчити умови, які існували у Всесвіті відразу після Великого Вибуху. На колайдері поки ще тривають дослідження з використанням лише одного пучка частинок, але протягом цих вихідних вони будуть поступово завершені, після чого почнеться нагрів охолоджених до наднизьких температур вузлів прискорювача. Лише після того, як температура всіх цих вузлів зрівняється з температурою навколишнього середовища, розпочнуться роботи з модернізації колайдера.

"У нас є всі підстави бути дуже задоволеними результатами перших трьох років роботи колайдера" - розповідає Рольф Хеуер (Rolf Heuer), генеральний директор Європейської організації ядерних досліджень CERN, - "Сам колайдер, додаткові наукові інструменти, обчислювальні системи та інші елементи інфраструктури поводилися блискуче, забезпечивши головне наукове відкриття останніх років".

Це відкриття, про яке було оголошено у липні минулого року, було виявленням нової субатомної частинки, що відповідає за багатьма параметрами особливостям бозона Гіґґса, найбільшої і останньої загадки Стандартної Моделі фізики елементарних частинок. Вчені вважають, що бозон Гіґґса відіграє ключову роль у багатьох фізичних явищах, забезпечуючи наявність маси у всіх інших елементарних частинок. Протягом досить тривалого проміжку часу після зупинки колайдера на модернізацію вчені-фізики будуть продовжувати займатися аналізом даних, зібраних датчиками обладнання ВАК, що дозволить отримати більш повну і вичерпну інформацію про нову частинку, подібну на бозон Гіґґса.

До останнього моменту ВАК забезпечував рівень енергії у 4 тераелектронвольт (4 ТеВ) на промінь. За час дворічної перерви його магнітні системи будуть реконструйовані та модернізовані так, що колайдер у 2015 році зможе розігнати промінь до енергії 7 ТеВ, до енергії, на яку спочатку розраховувалася конструкція прискорювача. Але проблеми з магнітною системою і системою підведення енергії, які виникли ще на етапі будівництва прискорювача призвели до того, що у 2008 році стався вибух, який став причиною затримки початку виконання наукових операцій. Цей інцидент і кілька інших інцидентів більш дрібного масштабу змусили CERN проявити обережність і не дозволити включення обладнання колайдера на максимальну розрахункову потужність.

Під час зупинки Long Shutdown 1 крім магнітної системи та системи подачі енергії буде проведена реконструкція і інших вузлів прискорювача, починаючи від протонних синхротронів і закінчуючи елементами системи вентиляції тунелю прискорювача.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org