Реклама

Останній магніт для ремонту Великого адронного колайдера опущено в тунель

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Sunday, 03 May 2009

vak_magnitОстанній з 53 магнітів, необхідних для відновлення пошкодженого при аварії у вересні 2008 року Великого адронного колайдера, у четвер був опущений під землю, в головний тунель прискорювача, повідомляє прес-служба Європейської організації ядерних досліджень (CERN).

"Це важливий крок у процесі відновлення (колайдера). Це наближає нас до тієї точки, де ми знаходилися до аварії, і дозволяє нам сконцентрувати зусилля на установці систем, які дозволять уникнути повторення подібних інцидентів", - відзначив директор прискорювального підрозділу CERN Стів Маєрс (Steve Myers).

Великий адронний колайдер - найпотужніший в історії прискорювач елементарних частинок, створений CERN’ом за участю фізиків з 80 країн, у тому числі з України, і розташований на кордоні Швейцарії та Франції. У його 27-кілометровому кільці будуть зіштовхуватися пучки протонів, розігнані до майже світлової швидкості.

Для утримання пучків протонів потрібні настільки потужні магніти, що для постачання їх електрикою доводиться використовувати надпровідники. Через декілька днів після запуску колайдера у вересні 2008 року один із магнітів у секторі 3-4 вийшов із надпровідного стану та нагрівся до температури 100 градусів вище абсолютного нуля (-173оС). Приблизно в це же час був зафіксований значний викид рідкого гелію в тунель і колайдер був зупинений.

Як з'ясувалося, в результаті аварії було пошкоджено багато магнітів. Усього із сектору 3-4 були витягнуто 53 магніти, 16 з них після огляду та очищення повернули на своє місце, інші 37 були замінені на запасні. Тепер, через більше півроку після аварії, квадрупольний магніт, призначений для фокусування пучка частинок, у четвер вдень був опущений у тунель, і почав свою подорож до "робочого місця" - сектору 3-4.

Тепер фахівці CERN зосередяться на роботах по з'єднанню магнітів, і по установці систем, що запобігають аварії.
Новий запуск колайдера намічений на кінець вересня, коли по кільцю почнуть циркулювати перші пучки протонів. Перші зіткнення зустрічних пучків, вивчаючи які фізики мають намір отримати дані про бозон Хіггса, очікуються наприкінці жовтня.

Графік передбачає коротку технічну зупинку в різдвяні свята. Потім БАК пропрацює без перерви до осені 2010 року, завдяки чому фізики зможуть зібрати достатньо даних і повідомити про перші результати в 2010 році. План також передбачає, що експерименти із зіткненнями іонів свинцю на установці ALICE почнуться в 2010 році.

Вчені сподіваються, що результати досліджень дозволять підтвердити існування так званого бозону Хіггса - частинки, відповідальної за масу всіх інших елементарних часток. Запуск колайдера супроводжувався чутками про те, начебто його робота призведе до утворення "чорних дір" і завершиться катастрофою ледве не планетарного масштабу, однак вчені рішуче спростували ці побоювання як такі, що не мають під собою серйозних підстав.

 

За матеріалами: rian.ru