Реклама

Створено матеріал із найбільшою питомою поверхнею

( 3 Голосів, Всередньому: 4.67 із 5 )
Tuesday, 10 March 2009

nanopoverhnyaВченим із Університету штату Мічиган вдалося створити матеріал із найбільшою питомою поверхнею (усереднена характеристика всіх внутрішніх порожнин матеріалу) з відомих на сьогоднішній день. Сумарна площа всіх каналів і перемичок всередині одного граму подібного матеріалу становить 5000 квадратних метрів. Робота дослідників з'явилася в Journal of the American Chemical Society, а її короткий виклад доступно в прес-релізі на сайті університету.

Новий матеріал, що отримав назву UMCM-2 (емпірична формула C132H66O39S8Zn12), являє собою кристалічну структуру, на яку натягнуті мембрани з полімеру (наявність подібних мембран забезпечує високу питому поверхню). Кристалічна основа має осередки, що складаються із семи шестикутних блоків різної форми (див. ілюстрацію).

Основна частина мікроскопічних пор у матеріалі має діаметр менше двох нанометрів. За словами дослідників, саме відсутність більших отворів є ключовою для створення матеріалів з високою питомою поверхнею.

Як доказ вони наводять наступний приклад. Попередній матеріал, що вони отримували, називався UMCM-1 і також складався з основи, на яку були натягнуті полімерні мембрани. Від UMCM-2 його відрізняло те, що осередок структури складався із шести компонентів з досить великим каналом шестикутного перетину в центрі. При цьому питома площа даного матеріалу була значно нижчою, ніж у UMCM-2.

Відкриття вчених дозволило прояснити одне питання з області водневої енергетики. Відомо, що однією з основних її труднощів є зберігання палива. Пористі матеріали могли б допомогти вирішити дану проблему. Дотепер вчені припускали, що кількість водню, яка поглинається матеріалом, залежить, в основному, від питомої поверхні, однак UMCM-2 показує, що це не зовсім так.

Хіміки встановили, що даний матеріал поглинає водню не більше семи відсотків від власної маси. При рекордному значенні питомої площі це число не сильно відрізняється від характеристик інших пористих матеріалів, досліджуваних для потреб водневої енергетики. Автори роботи вважають, що необхідно й надалі шукати нові механізми зберігання "палива майбутнього".

 

За матеріалами: lenta.ru