Реклама

Спеціальний полімер для дахів будинків імітує процес потіння організму

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 09 October 2012

теплообмінний мат для дахівЯк відомо всім ще зі шкільної програми, потіння - це простий і ефективний спосіб охолодження організму. Воно допомагає людям і тваринам уникнути перегрівання у спекотні літні дні та під час фізичних вправ. Тепер схожий процес, імовірно, буде використовуватися і для охолодження будинків, тому що дослідники під керівництвом Венделіна Штарка, викладача з Інституту хімічної та біоінженерії (Швейцарія), розробили мат, який, як вони розраховують, можна буде застосовувати як покриття для дахів.

Під час дощу мат всмоктує воду як губка, а, нагріваючись під променями сонця, вивільняє її, тобто, по суті, «потіє». За рахунок цього з будинку виводиться тепло, схоже на те, як це відбувається з людським організмом: при потінні задіюються потові залози шкіри, що виділяють рідину, яка поступово випаровується. Щоб піт перетворився у пару, необхідна енергія. Остання виводиться з організму у вигляді тепла.

Для створення «мата» дослідники застосували особливий полімер під назвою PNIPAM. Полімер захищений водопроникною мембраною, що дозволяє йому всмоктувати воду під час дощу. Ємність PNIPAM залежить від температури: якщо матеріал нагрівається на сонці до показника вище 32°С, він починає стискуватися і набуває гідрофобних властивостей. За рахунок цього вода, яка міститься у ньому, виштовхується крізь мембрану на поверхню мата, де випаровується як піт на шкірі.

теплообмінний мат для дахів

Будиночок, покритий матеріалом із полімеру PNIPAM (праворуч), охолоджується краще, ніж будиночок, покритий звичайним полімером (ліворуч)

Дослідники протестували цей принцип у невеликому масштабі, покривши дахи мініатюрних будинків матеріалом товщиною у 5 мм, направивши на них світло спеціальної лампи, що імітує сонячні промені, і вимірявши температуру всередині будиночків. З'ясувалося, що, у порівнянні з матом, заповненим традиційним полімером, який не стискується під впливом тепла, охолоджувальні здатності PNIPAM значно вищі. За словами дослідників, будинок, ізольований за допомогою PNIPAM, нагрівається набагато повільніше, а виходить, необхідність у системах кондиціювання не так висока. Відповідно до розрахунків вчених, застосування мата товщиною всього у кілька міліметрів може заощадити до 60% енергії, що витрачається на роботу кондиціонерів.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: radiomaster.ru