Реклама

Квазікристали принесли ізраїльському вченому Нобелівську премію з хімії

( 7 Голосів, Всередньому: 4.29 із 5 )
Saturday, 08 October 2011

квазікристалДо здійснення цього відкриття, дана структурна форма вважалася неможливою і була предметом палких дебатів. Даніель Шехтман із Техніону, Ізраїльського технологічного інституту у Хайфі, завоював Нобелівську премію за відкриття квазікристалів.

Професор Девід Філіпс, президент Королівського товариства хімії, назвав квазікристали "надзвичайно красивими". Він додав: "Квазікристали - це чудовий аспект хімії та матеріалознавства, адже це кристали, які зруйнували всі наші уявлення про те, що таке кристал".

Докторові Шехтману довелося кинути виклик загальновизнаній науці, щоб переконати інших у тому, що він вперше побачив квітневим ранком 1982 року у своїй лабораторії Національного інституту стандартів і технологій у Вашингтоні, що носив у той час назву Національного бюро стандартів.

Протягом багатьох років, дослідник був предметом глузувань і "поганого ставлення" з боку своїх колег.

Нобелівський лауреат вперше створив квазікристали методом швидкого охолодження розплавлених металів, таких як алюміній і марганець, поміщаючи їх на холодну поверхню.

Під мікроскопом він побачив, що нові кристали складаються з повністю впорядкованих, але при цьому ніколи не повторюваних візерунків. Така структура йшла у розріз із усім, що було відомо про кристали, які складаються із систематично повторюваних структур.

"Керівник моєї лабораторії підійшов до мене посміхаючись, поклав на мій стіл книгу і сказав: "Дені, чому б тобі не почитати це і не переконатися, що те, про що ти говориш - неможливо", - згадує доктор Шехман.

Після цього ізраїльському дослідникові заявили, що він ганьбив добре ім'я цього закладу і попросили піти.

Після повернення в Ізраїль, доктор Шехтман опублікував отримані результати.

квазікристал

Зображення квазікристала сплаву алюмінія та срібла під мікроскопом

Візерунки неправильної форми, схожі на ті, які відкрив доктор Шехтман, можна побачити на середньовічних ісламських мозаїках архітектурно-паркового ансамблю Альгамбра в Іспанії. Плиткові візерунки, якими прикрашені стіни та підлога цього ансамблю підпорядковуються певним математичним правилам і ніколи не повторюються.

Природний квазікристал також був знайдений серед мінеральних зразків у російській річці.

Серед властивостей квазікристалів можна виділити твердість, відсутність липкості та погану провідність тепла і електрики. Завдяки цим властивостям вони можуть застосовуватися як ізолюючий матеріал сковорідок чи електричних проводів.

Вони також застосовуються у виробництві найміцнішої сталі у світі, з якої виготовляють бритвені леза та ультратонкі голки для операцій на очах.

"Це чудове відкриття може набути практичного застосування у виробництві найрізноманітніших пристроїв, починаючи зі світловипромінюючих діодів і закінчуючи покращеними дизельними двигунами", - сказав президент Американського хімічного товариства, Ненсі Джексон.

Ендрю Гудвін із Оксфордського університету, додав: "Квазікристали Шехтмана широко застосовуються для покращання механічних властивостей машинобудівних матеріалів і стали предметом дослідження цілої нової галузі структурної науки".

 

 

За матеріалами: globalscience.ru