Акустичну левітацію вперше використали для переміщення об'єктів у просторі |
Sunday, 04 August 2013 |
Вперше в історії дослідникам з Лабораторії термодинаміки (Laboratory of Thermodynamics) Швейцарського федерального Технологічного інституту у Цюриху (Swiss Federal Institute of Technology Zurich, ETH Zurich) вдалося підняти і переміщати різні об'єкти довільної форми, використовуючи акустичні (звукові) хвилі. Для демонстрації можливостей вони зіштовхнули гранули кави з краплями води, "зваривши" розчинну кава прямо в просторі, і здійснили невеликий вибух, змусивши зіткнутися частинку натрію з краплею води. Подібний підхід може бути використаний і щодо людей, що дозволить проводити деякі дії та операції, такі, як запобігання внутрішньої кровотечі, абсолютно безконтактним способом. Акустична левітація має кілька переваг порівняно з магнітною левітацією. Акустична левітація може піднімати предмети будь-якої форми, виготовлені з будь-якого матеріалу, а не лише з матеріалів, що володіють магнітними властивостями. Єдине обмеження акустичної левітації полягає у тому, що розміри об'єкту не повинні перевищувати половину довжини хвилі звукових коливань. Але цього цілком достатньо для того, щоб можна підняти і переміщати дерев'яну зубочистку, чого в принципі не можна досягти за допомогою ефекту магнітної левітації.
Спроби реалізації технологій акустичної левітації робилися і раніше, найбільш великих успіхів у цьому вдалося домогтися дослідникам з Національної лабораторії Аргону Міністерства енергетики США. Але всі розроблені раніше технології мали дуже обмежені можливості по довільному переміщенню об'єктів у просторі. Нова технологія акустичної левітації дозволяє не лише переміщати об'єкти вгору чи вниз, але і переміщати їх у горизонтальному напрямку, звісно, лише у межах операційного обсягу пристрою левітації.
Ефект акустичної левітації заснований на стоячих звукових хвилях, статичних коливаннях, що одержуються за рахунок відбивачів. Ці хвилі мають мінімуми і максимуми зі строго певним положенням у просторі, які створюють перепади тиску. Якщо у перепаду тиску є необхідна амплітуда, то він може компенсувати вагу об'єкта, поміщеного всередину стоячої акустичної хвилі, змусивши цей об'єкт просто висіти у повітрі.
Джерело: InfoNova.org.ua За матеріалами: dailytechinfo.org
Наступні новини у розділі:
Попередні новини у розділі:
|