Реклама

Людство не причетне до глобального потепління?

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 06 April 2009

globalne_poteplinnyaОстаннє тисячоліття було одним із найтепліших за всю історію існування людини. До такого висновку прийшла група швейцарських кліматологів. Вони виявили, що потепління було викликано природними факторами, і ніяк не пов'язане з ростом температури під впливом парникового ефекту, що спостерігається останні піввіку. Про зміни клімату в Європі вченим розповіли дерева та сталактити.


Об'єктом вивчення дослідники вибрали гігантські кедри, що ростуть на півночі Марокко та півдні Іспанії, а також сталактити в печерах Шотландії. Товщина річних кілець перших і склад других дозволили скласти хронологічну таблицю середньорічних температур за останнє тисячоліття.

«Шотландія перебуває в області постійного низького тиску, відомого, як Ісландська Депресія, у той час як над Марокко розташувався Азорський Антициклон. Отримуючи дані із цих двох регіонів, ми змогли вивчити зміни клімату в областях з високою вологістю та у посушливих регіонах, - розповідає керівник дослідження професор Валері Троут. - Кореляція цих даних дозволила зробити екскурс в історію й вивчити - як змінювалася різниця атмосферного тиску між цими регіонами».
Виявлена різниця викликана впливом Північно-атлантичних коливань (NAO). Так називаються зміни температури океану. Чим вище величина NAO, тим тепліші повітряні потоки, що приходять на континент із Заходу.

Дослідження клімату по річних кільцях не є інновацією, однак тільки Троут і її команда змогли на підставі такого матеріалу заглянути в період життя на планеті до 1400 року. Звичайно, кліматологи обмежувалися тими даними, які можна порівняти з історичними хроніками. Так що саме швейцарській науковій групі належить заслуга встановлення факту «середньовічного потепління», що тривало 350 років - з 1050 по 1400 роки.

Дослідження проводилося з метою підтвердити або спростувати популярну наукову теорію про те, що глобальне потепління почалося ще до того, як людство стало викидати в атмосферу велику кількість вуглекислого газу. Залежно від отриманого результату повинні розрізнятися й методи боротьби з перегрівом і ростом рівня Світового океану.

Тепер вчені переходять до наступного етапу, на якому буде вивчена кліматична історія Тихоокеанського регіону з його непростим подвійним температурним станом - Ель Ніньйо та Ла Нінья. Об'єднавши ж дані з Європи, Америки та Азії, швейцарські кліматологи зможуть дати однозначну відповідь - коли і як почалося глобальне потепління, і що можна зробити для його вповільнення чи зупинки.


За матеріалами: pravda.ru