Фахівці IBM зробили перші в історії знімки хімічних зв'язків у молекулі |
Saturday, 22 September 2012 |
Останнім часом, завдяки появі найточніших наукових інструментів, вченим надається можливість розглядати будову матерії на все меншому і меншому рівні. Наприклад, вчені вже могли побачити окремі молекули і навіть траєкторію руху електронів. Нещодавно, вчені з IBM Research опублікували нові зображення молекул речовини, деталізація яких дозволяє побачити не лише внутрішньомолекулярні міжатомні зв'язки, але і визначити "на око" розбіжності між ними. Це зображення, показує молекулу нанографену, що складається з кількох атомів вуглецю. На зображенні можна побачити лінії, що з'єднують сусідні атоми, і ці лінії є безпосередньо міжатомними зв'язками. І якщо придивитися дуже ретельно, то можна помітити, що деякі з міжатомних зв'язків коротші, ніж інші. Більш короткі міжатомні зв'язки більш сильні і вперше в історії ми можемо візуально відрізнити різні міжатомні зв'язки. Ці розбіжності, якщо виразити їх в абсолютних величинах, мають розмір трьох пікометрів, однієї сотої від діаметра атома. На другому зображенні молекули нанографену дещо іншої форми ці розбіжності можна побачити більш ясно.
Інструмент, за допомогою якого вченим вдалося одержати настільки деталізовані зображення, називається скануючим атомно-силовим мікроскопом (atomic force microscope, AFM). У цьому мікроскопі використовується єдина молекула чадного газу (CO) для відстеження найдрібніших деталей і елементів інших молекул. Переміщаючи молекулу CO над досліджуваною молекулою і вимірюючи її відхилення від осі, мікроскоп AFM дуже повільно створює зображення, що чимось нагадують топографічні карти. На наведеному нижче відеоролику фахівці компанії IBM демонструють як це працює.
Досить неймовірно спостерігати за тим, що деякі речі, які ми вивчали у рамках шкільної програми по фізиці та хімії, реальні, вони існують і працюють всередині реальних молекул. Згадайте ті малюнки міжатомних зв'язків, які вчителі креслили на шкільній дошці, у ті часи вони були всього лише нашим гіпотетичним уявленням реального світу. А зараз ці гіпотетичні уявлення поступово стають доведеними фактами.
Джерело: InfoNova.org.ua За матеріалами: dailytechinfo.org
Наступні новини у розділі:
Попередні новини у розділі:
|