Реклама

Новий надпотужний європейський лазер розірве простір та час

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 29 April 2011

лазерЄвропейська комісія схвалила будівництво трьох нових гігантських дослідницьких лазерів і розглядає можливість створення ще одного, найпотужнішого у світі лазера. Потужність імпульсу цього лазера в кілька сотень разів буде перевищувати моментальну потужність електричної енергії, що виробляється всією людською цивілізацією. 

Кожний із трьох нових лазерів буде мати імпульсну потужність, що знаходиться в діапазоні петавата, а потужність четвертого лазера буде у два рази перевершувати сумарну потужність перших трьох лазерів. За допомогою енергії імпульсів цих лазерів вчені сподіваються перемістити в реальний світ "віртуальні" невловимі частинки, з яких складається, відповідно до однієї з теорій, вся матерія та простір Всесвіту.

Пікова імпульсна потужність четвертого лазера проекту Extreme Light Infrastructure (ELI) буде утворюватися в результаті складання десяти лазерних променів в один імпульс, потужність якого буде становити 200 петават. Це значення в 200 петават значно перевершує сумарну кількість енергії, що виробляється на даний час, і фактично перевершує кількість енергії, яку одержує Земля від Сонця.

Звичайно, такий лазер досить істотно відрізняється від лазерної указки, якою бавляться ваші діти. Єдиний спосіб досягти таких значень рівня енергії імпульсу - скоротити до надзвичайно малих величин сам час цього імпульсу. Імпульс, потужністю 200 петават, протриває всього 1,5x10-14 секунди. Для порівняння, це час, потрібний світлу для подолання відстані товщини людської волосини.

Першим, що будуть досліджувати вчені за допомогою четвертого лазера - це одна із загадкових теорій квантової фізики, яка стверджує, що простір складається з виникаючих нізвідки частинок, які виникають цілком непередбачувано, а час їхнього існування настільки малий, що їх не вдається зареєструвати ніякими науковими методами. Вчені сподіваються, що при такому рівні енергії, зосередженій в малій ділянці простору, порушаться всі закони фізики і відбудеться розрив просторово-тимчасового континууму, поділ матерії на речовину й антиречовину та інші зовсім неймовірні явища.

Кілька європейських країн претендували на участь у проекті ELI як місце будівництва нових лазерів. Один із трьох перших лазерів буде будуватися Чеській Республіці а два інших - в Угорщині та Румунії. Ці лазери повинні запрацюють у 2015 році. Четвертий лазер, відповідно до планів, повинен почати "розривати простір" в 2017 році, але де саме, поки ще не вирішено.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org