Реклама

Розроблено комунікаційний пристрій, що не потребує батарей і проводів

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 02 September 2013

ambient backscatterІнженери з Університету Вашингтона розробили нову систему бездротового зв'язку, яка дозволяє пристроям взаємодіяти один з одним, не використовуючи у якості джерела енергії батареї чи проводи.

Вчені назвали свою розробку «технологією зворотного розсіювання у навколишньому просторі». Нова система бездротового зв'язку використовує для своєї роботи телевізійні вежі і вишки мобільних операторів, які вже поширені по всьому світу і працюють цілодобово. При використанні нової концепції два пристрої зможуть взаємодіяти один з одним, обмінюючись потрібною інформацією за рахунок відбиття існуючих у навколишньому просторі сигналів. Дослідники сконструювали невеликі пристрої, у яких немає батарей, але є антени, здатні виявити, перехопити і відбити телевізійний сигнал, який потім підхоплюється іншим таким же пристроєм.

Технологія дозволить створити мережу пристроїв і датчиків, яким для своєї роботи не потрібні будуть ні джерела живлення, ні контроль людини.

Провідний дослідник проекту і доцент кафедри інформатики та інженерії Університету Вашингтона Шіям Голлакота розповідає про розробку наступне: «Тепер ми можемо перепрофілювати постійно оточуючі нас бездротові сигнали, зробивши їх одночасно джерелами живлення і засобами комунікації. Ми сподіваємося, що наше відкриття знайде своє застосування у ряді таких областей, як розробка переносних комп'ютерів, «розумних будинків» і самопідтримуючих сенсорних мереж».

Дослідники представили результати своєї роботи на конференції Спеціальної групи з передачі даних Асоціації обчислювальної техніки, що відбулась у Гонконзі. На конференції їх робота була визнана однією з кращих.

«Наші пристрої формують мережу прямо з повітря, - говорить співавтор дослідження Джошуа Сміт, доцент комп'ютерних наук, техніки та електротехніки Університету Вашингтона. - Відбиваючи сигнали, що знаходяться у навколишньому просторі, ми легко створимо азбуку Морзе для зв'язку пристроїв без батарейок».

Такі смарт-сенсори можна помістити практично у будь-які об'єкти і пристрої, після чого можна буде налагодити між ними взаємозв'язок. Наприклад, вбудовані у міст датчики такого роду зможуть відстежувати стан бетону і сталі, а потім відправляти сигнал тривоги при появі щонайменшої тріщини у зазначених матеріалах. Технологію можна також використовувати у звичному для нас мобільному або інтернет-зв'язку - для передачі текстових електронних повідомлень; у цьому випадку датчики будуть находитись у переносних пристроях, для роботи яких не потрібен буде акумулятор.

Дослідники продемонстрували принцип дії технології зворотного розсіювання на прототипах пристроїв розміром з кредитну картку, розташованих на відстані кількох метрів один від одного. У звичайну плату кожного пристрою була вмонтована антена зі світлодіодним лампою, що блимала при прийомі сигналу зв'язку з іншого пристрою.

Групи таких пристроїв були протестовані у різних умовах у районі Сіетлуа: їх помістили у житловий будинок, на розі вулиці і на верхньому рівні гаража. Відстань до телевежі становила від півмилі до приблизно 6,5 кілометра.

У ході експерименту з'ясувалося, що пристрої здатні взаємодіяти один із одним навіть при віддаленні від телевежі . Пристрої отримували переданий «колегами» сигнал зі швидкістю 1 кілобіт за секунду, перебуваючи на відстані до 2 метрів на відкритому повітрі і 1 метр у приміщенні. Цього достатньо, щоб швидко відправляти покази датчика, текстові повідомлення та контактні дані.

Нову технологію можна також використовувати у працюючих на акумуляторах пристроях - наприклад, смартфонах. При використанні даної технології навіть при розрядженому акумуляторі можна буде відправляти текстові повідомлення зі смартфона за рахунок оточуючих телевізійних хвиль.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: km.ru