Реклама

CERN планує створити колайдер у 7 разів потужніший за ВАК

( 9 Голосів, Всередньому: 4.44 із 5 )
Sunday, 09 February 2014

Future Circular ColliderЄвропейська організація ядерних досліджень (CERN) у четвер оголосила про початок роботи над проектом нового колайдера у 7 разів потужнішого, ніж Великий адронний колайдер, який відкрив бозон Гіггса.

У 2012 році CERN запустив Великий адронний колайдер (ВАК) - гігантську лабораторію, яка розмістилася у 27-кілометровому тунелі на кордоні Франції та Швейцарії. Саме завдяки ВАК, був відкритий бозон Гіггса - частинка, яка визначає масу матерії. Припущення про її існування було висунуто ще у 1960-х роках, але знайти бозон Гіггса вдалося, тільки зіштовхнувши протонні пучки, прискорені до швидкостей близьких до швидкості світла за допомогою складного і найбільшого у світі наукового приладу - Великого адронного колайдера.

мюонний соленоїд

На фото: компактний мюонний соленоїд, детектор загального призначення Великого адронного колайдера

Будівництво ВАК було завершено у 2008 році, і він буде працювати ще принаймні 20 років. Проте, настав час йти далі і починати проектування нового прискорювача, адже будівництво такої споруди займе багато часу, наприклад на будівництво ВАК пішла чверть століття і було витрачено $5,6 млрд.

Наступного тижня розпочнеться розробка техніко-економічного обґрунтування наступника ВАК - так званого Майбутнього циркулярного колайдера (FCC) з довжиною кола від 80 до 100 кілометрів. Скоріш за все FCC буде розташований у тому ж регіоні, що і ВАК і включатиме у свою інфраструктуру тунель Великого адронного колайдера. В університеті Женеви 12-15 лютого зустрінуться близько 300 вчених, які почнуть п'ятирічну роботу зі створення техніко-економічного обґрунтування FCC.

ВАК також модернізують: після капітального ремонту енергія зіткнення досягне 14 ТеВ. Однак FCC все одно буде набагато потужнішим і зможе зіштовхувати частинки з рекордною енергією близько 100 ТеВ.

Дослідження з розробки FCC проводитимуться паралельно з триваючою роботою зі створення проекту альтернативного 80-кілометрового прямолінійного колайдера, який назвали Компактним лінійним колайдером (CLIC).

Обидва дослідження будуть закінчені до 2018-2019 років. До цього часу будуть готові концептуальні проекти споруд, і після визначення загальноєвропейської стратегії з вивчення фізики частинок, розпочнеться будівництво найбільш прийнятної за характеристиками і вартістю установки.

Новий надпотужний колайдер дозволить вивчати фізику частинок на безпрецедентному рівні. Він дасть можливість, наприклад, перевірити гіпотезу суперсиметрії і вивчити темну матерію. Вчені сподіваються, що нова наукова установка відповість на безліч питань, які сьогодні викликають гарячі теоретичні суперечки.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru