Реклама

На Великому адронному колайдері вперше виявили нову елементарну частинку

( 9 Голосів, Всередньому: 4.56 із 5 )
Friday, 23 December 2011

елементарна частинка chi_b(3P)У ході експериментів на Великому адронному колайдері (ВАК), розташованого поруч із Женевою на кордоні Швейцарії та Франції, вчені Європейського центру ядерних досліджень (CERN) вперше з початку роботи цього найбільшого у світі прискорювача частинок відкрили нову елементарну частинку - Chi_b(3P).

Як і раніше, головною метою Великого адронного колайдера фізики вважають виявлення таємничого бозону Гіггса - "божественної частинки", що відповідає за масу елементарних частинок. Нова частинка Chi_b(3P) також відноситься до розряду бозонів. Однак, на відміну від неподільного бозону Гіггса, Chi_b(3P) складається із двох кварків: так званого чарівного кварка та його антагоніста - чарівного антикварка.

Chi_b(3P) є більш важким варіантом іншої частинки, що була відкрита наукою приблизно 25 років тому. Як заявив професор британського Ланкастерського університету Роджер Джонс, що приймає участь в експериментах на колайдері, відкриття нової частинки допоможе вченим у пошуку бозону Гіггса. За його словами, припущення про існування цієї частинки висувалися раніше, однак до теперішнього моменту її нікому не вдавалося виявити.

Нова частинка допоможе фахівцям краще зрозуміти, за допомогою якої сили атоми з'єднуються один із одним. Професор Стефан Солднер-Рембольд із університету Манчестера заявив в інтерв'ю британській газеті The Daily Mail, що виявлення частинки Chi_b(3P) стало підтвердженням теорії сильних взаємодій, що "склеюють" атоми.

У свою чергу, професор Піл Н’юман із Бірмінгемського університету, що також працює у CERN, відзначив, що відкриття Chi_b(3P) є прекрасним завершенням роботи колайдера у 2011 році та підтвердженням його колосальних можливостей.

Існування бозону Гіггса було передбачене наукою, але дотепер не підтверджене. У грудні вчені з CERN заявили, що їм вдалося зафіксувати ознаки існування цієї частинки, але незаперечних доказів її існування поки немає.

Бозон Гіггса, відповідно до сучасної теорії елементарних частинок - Стандартної моделі, відповідає за масу у Всесвіті. Гіпотезу про його існування запропонував у 1960-их роках британський професор Пітер Гіггс, в честь якого і була названа частка.

Гіггс припустив, що Всесвіт пронизаний невидимим полем, проходячи крізь яке деякі елементарні частинки "обростають" субатомними "бозонами", набуваючи масу, у той час як інші (наприклад, фотони) - так і залишаються позбавленими неї.

Відзначимо, що експерименти по пошуку бозону Гіггса лякають деяких вчених своєю непередбачуваністю – за однією з теорій, виявлення цієї частинки може призвести до ланцюгової реакції мимовільного зростання маси з утворенням чорної діри, що загрожує знищенням усьому живому.

Фізики сподіваються, що у 2012 році вони все-таки зможуть отримати дані, які або доведуть, що бозон Гіггса існує, або спростують цю теорію. Як передбачається, відкриття "божественної частинки" дозволить здійснити революцію у науці, допоможе значно просунутися у розумінні фундаментальних законів фізики та принципів будови Всесвіту.

Препринт роботи вчених доступний на сайті arxiv.org.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: newsru.com