Реклама

Природа підказала конструкцію для екологічно чистої турбіни вітряка

( 12 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Friday, 01 November 2013

вітрякВітер, як добре відомо, є одним із видів поновлюваних джерел екологічно чистої енергії, якому в останні роки приділяється все більше і більше уваги. Енергію вітру намагаються використовувати скрізь, де це можливо, але, на жаль, найбільш високою ефективністю володіють величезні турбіни, висота яких вже сягає позначки у 200 метрів, які об'єднуються в обширні "ферм", вітрові електростанції. Такі турбіни мають масу недоліків, вони громіздкі, вкрай шумні і здійснюють досить несприятливий вплив на навколишнє середовище. 

Вітряні "ферми" розташовують у віддалених від міст місцях або у морі на великому віддаленні від берегової лінії. Відомий проектувальник Ренцо Піано (Renzo Piano) на замовлення італійської енергетичної компанії Enel взявся за вирішення вищезазначеної проблеми. У результаті його роботи була розроблена турбіна вітрогенератора малого та середнього класу, яку можна встановити у дворі приватного будинку і яка може виробляти електричну енергію навіть при найслабшому вітрі.

Основною вимогою до конструкції нової турбіни було зниження до мінімуму її агресивного впливу на навколишнє середовище. Тому, для створення нової турбіни Ренцо Піано звернув свою увагу до деяких ідей, запропонованих самою природою, зокрема до особливостей фізики польоту бабки. На відміну від звичайних турбін, які мають по три або більше лопатей, нова турбіна має всього дві лопаті, і коли ця турбіна знаходиться у неактивному стані, лопаті встановлюються у вертикальне положення, зливаючись з контуром щогли, що робить її практично непомітною на загальному тлі. Щогла турбіни, висотою близько 20 метрів, також є надзвичайно тонкою, її діаметр не перевищує 30 сантиметрів, що стало можливим завдяки надзвичайно малій вазі лопатей турбіни. Вони мають порожнисту конструкцію, оболонка якої виготовлена з армованого вуглецевим волокном полікарбонітного полімерного матеріалу.

вітряк

Переважна більшість звичайних турбін може працювати лише у вузькому діапазоні значення швидкості вітру. Коли швидкість вітру перевищує певне значення, керуюча електроніка для уникнення поломки всієї конструкції розгортає площини лопатей перпендикулярно вітру і зупиняє обертання турбіни. А слабкий вітер навіть не може зрушити важкі металеві лопаті з місця.

"Розробка конструкції нової турбіни була досить непростим заняттям" - коментує виконану роботу Ренцо Піано, - "У першу чергу це було обумовлено впливом стереотипів, вже укорінених в області вітряної енергетики. Але мені вдалося впоратися з поставленим завданням, чому сприяло ретельне вивчення устрою тіла і фізичних принципів польоту однієї з найбільш незвичайних комах на Землі - бабки. І тепер, для ефективної роботи нової турбіни достатньо вітру зі швидкістю близько шести кілометрів на годину (2 метри на секунду)".

Спроектована турбіна має досить компактні габарити і її можна встановлювати навіть на задньому дворі будинку. При максимальній потужності у 55 кВт вона створює надзвичайно малу кількість шуму, який вже не чути у приміщенні при закритих вікнах. Поки ще невідомо наскільки близький цей проект до його комерційної реалізації, але дослідний зразок нової турбіни-бабки вже проходить випробування в одному місці поблизу Пізи.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org