Реклама

Вчені оцінили теоретичний розмір елементарних комірок простору

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 05 July 2011

гамма-вибухНа питання, чим є простір, загальна теорія відносності та квантова фізика дають різні відповіді. Для ЗТВ простір безперервний і "гладкий", а відповідно до квантової теорії він повинен мати зернистість. Розмір елементарної комірки ("зерна") у більшості квантових теорій вважався рівним по порядку величини планківській довжині, тобто приблизно 10-35 м.

Одним із теоретично передбачених наслідків зернистості простору повинна бути його здатність поляризувати гамма-випромінювання, яке проходить крізь нього. Але щоб ефект міг був поміченим, потужність випромінювання та пройдена відстань повинні бути астрономічних масштабів. Можливим джерелом гамма-променів можуть послужити дуже потужні спалахи, що відбуваються, коли масивна зірка колапсує у нейтронну зірку або наднову. Тривають вони від декількох секунд до хвилин, але на цей короткий час "освітлюють" цілі галактики. Ступінь впливу зернистості простору на поляризацію випромінювання залежить від енергії випромінювання, тому якщо простір дійсно "квантується", то промені повинні приходити з різною поляризацією, залежно від своєї енергії.

квантові комірки простору

Гігантський спалах гамма-випромінювання був зафіксований у 2004-му році

Найпотужніший з таких спалахів відбувся 19 грудня 2004-го року. Він був настільки потужним, що Міжнародна обсерваторія гамма-променів змогла визначити поляризацію гамма-променів, що дійшли до нас.

Вчені обробили зібрані дані та прийшли до висновку, що зміни поляризації при цьому не спостерігалося.

Це не означає, що простір гладкий і не складається з елементарних комірок, але вони, у будь-якому разі, повинні бути меншими ніж 10-48 м. Така експериментальна оцінка вже "вбила" кілька теорій, зокрема деякі різновиди теорії струн. Дослідження було виконано Філіппе Лорентом (Philippe Laurent) і його колегами.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru