Реклама

Астрономи виявили новий тип надзвичайно яскравих наднових зірок

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 11 June 2011

наднові зіркиВчені виявили чотири надзвичайно яскравих наднових. Накопичені дані, говорять про те, що існує окремий, раніше невідомий тип цих космічних об'єктів.

Наднові бувають різними, як по походженню, так і по складу. Роберт Квімбі (Robert Quimby) з Каліфорнійського Інституту технологій і його колеги повідомляють у статті, що вийшла в журналі Nature, про шість (разом із двома раніше відомими) надновими, які не вкладаються ні в один з відомих типів. Зважаючи на все, ці наднові містять кисень замість водню, а їхня яскравість у 10 разів більша, ніж в "звичайних" наднових. Незвичайний також і тривалий час їхньої активності - тижні й навіть місяці.

"Пікова яскравість і загальна кількість вивільненої енергії є надзвичайно високими", - говорить Квімбі.

Протягом минулих десяти років були відкриті дві незвичайні наднові. Нові дані показують, що "атипічні" наднові не такі вже й рідкісні. Як виявилося, наднова, що побила рекорд по яскравості 2005-го року, також дуже схожа на відкриті об'єкти.

наднові зірки

Дві наднові зірки нового типу. Ліворуч показане небо до їхньої появи, праворуч - після

Як же утворяться ці незвичайні наднові? По одному зі сценаріїв вони утворюються в результаті вибуху дуже важких зірок масою більше, ніж сотня наших сонць. Перед своєю "смертю" ті починають пульсувати і поступово скидають водневу оболонку.

Відповідно до іншого сценарію, все починається з нормальної наднової зірки, бідної воднем. Замість того щоб залишити після себе нейтронну зірку, що швидко обертається, як це роблять типові наднові, вона приводить до появи сильно намагніченої нейтронної зірки, називаної магнетаром (magnetar). Магнітне поле слугує своєрідним гальмом, що сповільнює обертання магнетара протягом місяців. Енергія, що вивільняється при цьому, розігріває уламки старої зірки, що й змушує їх сяяти з незвичайною силою.

Поки ж вчені будуть розбиратися, яка з теорій ближча до істини, надяскраві наднові будуть допомагати астрономам вивчати далекі галактики, слугуючи підсвічуванням далеким і зазвичай невидимим сусідам по космосу.

 

 

За матеріалами: cnews.ru