Реклама

Дані з космічного телескопа "Планк" підривають основи сучасної космології

( 14 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 21 March 2013

ВсесвітГеорге Ефстафіо (George Efstathiou) з Кембриджського університету (Велика Британія) від імені групи науковців, що працюють з космічним телескопом «Планк», оголосив підсумки спільного «картографування Всесвіту», яке було головним завданням телескопу.

«Планк» відправився на небеса у травні 2009 року щоб просканувати всю небесну сферу у пошуках точних даних про інтенсивність і особливості реліктового випромінювання.

Як відзначають автори роботи, отримані дані дозволили уточнити значення сталої Габбла - швидкості розширення Всесвіту у даний момент її історії. Тепер вона оцінюється у 67,15 км/с на мегапарсек. Іншими словами, два об'єкти, розділені приблизно 3260000 світловими роками, розлітаються завдяки розширенню Всесвіту з швидкістю 67,15 км/с.

структура Всесвіту

Частинки звичайної і (особливо) темної матерії за даними «Планка» скориговані у бік підвищення, в той час як роль темної енергії дещо скоротилась. (Тут і нижче ілюстрації ESA.)

Нагадаємо: саме стала Габбла у рамках поточної космологічної моделі дозволяє нам обчислити вік Всесвіту; величина, зворотна їй, вказує на характерний час розширення Всесвіту на поточний момент. Після уточнення швидкості нинішнього розширення вік Всесвіту дещо змінився, хоча і без революційних зрушень: тепер він вважається рівним 13810000000 років.

Принагідно були уточнені пропорції звичайної (баріонів) і темної матерії у Всесвіті: першій належать 4,9% за масою, а темній - 26,8%, тобто дещо більше, ніж вважалось. Решта припадає на темну енергію, що відповідає за прискорення розширення Всесвіту.

Втім, вік Всесвіту, темна матерія та інше - це дрібниці: згідно з новими знімками реліктового випромінювання, його температура у різних «півкулях» Всесвіту розрізняється! Це різко суперечить тезі про ізотропність Всесвіту, тобто однаковість її фізичних властивостей у всіх напрямках. А це є базисом сучасної космології.

Всі ці «осі зла» та інші ознаки «неоднаковості» Всесвіту у залежності від обраного напрямку, зрозуміло, вже виявлялися - зокрема, у випадку з місією WMAP. Але тоді, як це часто буває з «неординарними даними», все списали на флуктуацію, помилку; зробили вигляд, що у цілому все добре. Цей фокус не пройшов би, якби даним WMAP вистачало точності, але чого у них не було - того не було.

фонове випромінювання Всесвіту

Але головне - це те, що південна півкуля екліптики дає більш тепле реліктове випромінювання, ніж північна (їх розділяє крива). Та ще й незрозумілу холодну пляму (обведено колом) ... Так що про ізотропність Всесвіту поки доведеться забути.

Тепер все інакше. «Те, що «Планк» зафіксував значущість цих аномалій, знімає будь-які сумніви у їх справжності. Більше не можна сказати, що це були помилки вимірювань. Вони реальні, і ми повинні шукати пояснення, що заслуговують на довіру», - вважає Паоло Натолі (Paolo Natoli) з Феррарського університету (Італія).

Отже, «Планк» відпрацював свій хліб. Всесвіт влаштований не так, як ми вважали, і причини цього з фізичної точки зору поки неясні. У фундаменті космології з'явилися тріщини, і теоретикам потрібно терміново шукати, чим їх залатати.

Скоріше за все, Всесвіт є ізотропним - а значить, ймовірно, аномалія у температурі реліктового випромінювання пояснюється тим, що на його холодних плямах ми бачимо випромінювання, що пройшло внаслідок причуд геометрії простору більш довгий шлях ніж в інших точках видимої небесної сфери.

Серія відповідних робіт почне публікуватись у різних журналах з 22 березня 2013 року.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru