Реклама

З'ясовано загадкову причину виходу з ладу супутників на орбіті

( 7 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 04 March 2013

супутник на орбітіДоцент Сігрід Клоуз зі Стенфордського університету розкрила таємницю, яка ускладнює освоєння космосу. Виявляється, у несподіваних відмовах обладнання космічних апаратів винен "екзотичний" електромагнітний удар.

В уявленні обивателя головна небезпека для супутників - це космічне сміття розміром із горошину, яке як куля прошиває космічний апарат. На Землі свої страхи - великі астероїди і метеорити, на зразок того, що вибухнув над Челябінськом.

Однак більшість супутників, які несподівано вийшли з ладу, загинули не в результаті зіткнення з метеоритами. Ймовірний винуватець - мікроскопічне сміття. Ці крихітні пилинки самі по собі не можуть завдати супутникам особливої шкоди, однак вони летять так швидко, що вдаряючись об супутник, перетворюються на плазму. На думку Сігрід Клоуз, ця плазма може викликати електромагнітний імпульс (ЕМІ), здатний вивести електроніку супутника з ладу.

Електромагнітний імпульс від удару мікрометеоритів схожий по дії з ЕМІ ядерного вибуху. Цікаво, що у результаті падіння челябінського метеорита також спостерігався потужний ЕМІ, який порушив роботу мобільного зв'язку.

Експерименти, які Сігрід Клоуз провела в Інституті ядерної фізики Макса Планка, показали, що космічний пил дійсно може вивести супутник з ладу. Дослідники обстрілювали модель супутника крихітними частинками пилу, прискореними до швидкості 60 км/с. В результаті стало очевидно, що у момент попадання у твердий об'єкт, крихітні частинки дійсно перетворюються у плазму і створюють електромагнітний імпульс. У космосі таке бомбардування відбувається безперервно і у певних ситуаціях електроніка супутника може вийти з ладу. При цьому акселерометри та інші датчики механічних пошкоджень на супутнику будуть мовчати.

У даний час вчені планують провести аналогічний експеримент у космосі. Доведеться уточнити інтенсивність бомбардування, частоти ЕМІ, щоб згодом розробити надійний захист від космічного пилу. Завдяки цьому надійність і довговічність космічних апаратів повинна зрости.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru