Реклама

Астрономи виявили поруч із Сонцем зірку-ровесницю самого Всесвіту

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Sunday, 13 January 2013

зірка-ровесниця ВсесвітуHD 140283, що знаходиться на відстані 186 світлових років від Землі, може бути найдревнішою зіркою у відомому людству Всесвіті, вважають дослідники під керівництвом Говарда Бонда (Howard Bond) з Університету штату Пенсильванія (США).

Ця зірка змінної світності відома вже більше століття, однак, незважаючи на загальне розуміння її великого віку, до останнього часу науковці не могли назвати її точний вік. HD 140283 складається в основному з водню і гелію з мінімальною кількістю металів, що видає типову зірку покоління II, попередника сучасних світил, значно багатших металами. Але щоб встановити, наскільки саме вона стара, довелося заново з максимально доступною точністю виміряти відстань до неї та її світність.

Найбільш точним індикатором віку виявилося поступове зниження світності HD 140283, у надрах якої закінчується водень, необхідний зірці для підтримання термоядерних реакцій. Коли цифри були нарешті отримані (і Говард Бонд наполягає на високій надійності цієї оцінки) вони виявилися, м'яко кажучи, дещо завеликими, формально перевищуючи вік Всесвіту. HD 140283, як з'ясувалося, існує вже цілих 13,9 ± 0,7 млрд років. Що помітно більше, ніж у попереднього рекордсмена, HE 1523-0901. Тим часом, згідно з сучасними поглядами, з моменту Великого вибуху минуло всього 13,75 ± 0,11 млрд років ... І все-таки навіть мінімально можливий вік цієї зірки дорівнює 13200000000 років, роблячи її старшою не лише за нашу галактику, але і за ті протогалактики, з яких вона утворилася. Фактично ж зірка, скоріш за все, ще стародавніша (ймовірно, вона ровесниця Всесвіту).

зірка HD 140283

Вважається, що до нашого часу вціліли лише найменш масивні з зірок II покоління, такі як HD 140283rd (Ілюстрація ESO).

Деяку загадковість відкриттю додає той факт, що, незважаючи на низьку металічність, зірка все ж не позбавлена важких елементів, тобто могла утворитися лише з останків зірок першого покоління. Для них же в історії Всесвіту виділено надзвичайно мало часу: якщо HD 140283 молодше Всесвіту на період менший, ніж похибка вимірювання її віку, то коли ж встигли виникнути, проеволюціонувати і вибухнути зірки першого покоління? Адже вони, як вказують сучасні теорії, самі почали виникати лише через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. А датування HD 140283 говорить про те, що до цього часу вже існували їхні «нащадки» - зірки другого покоління.

Більше того, теоретично між першим і другим поколінням продукти вибухів першозірок повинні були встигнути охолонути, для чого також потрібні хоча б десятки мільйонів років. Іншим парадоксом здається те, що при всій бідності металами зірка все ж перевершує по металічності цілий ряд відомих світил.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: compulenta.ru