Реклама

Космічний апарат LRO виявив на Місяці значні поклади титану

( 7 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 19 October 2011

титан на МісяціАналіз нових знімків поверхні Місяця, зроблених місячним орбітальним космічним апаратом Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), дозволив виявити області, багаті на титан, що може бути колись добутий за допомогою не дуже складного обладнання. У цих областях потоки лави, які перетворилися у камені на поверхні, мають концентрацію титану вище, ніж найбагатші титанові родовища на Землі. Цей метал може бути використаний у майбутньому для будівництва місячних баз і космічних кораблів.

Згідно зі словами Джефрі Ґілліс-Девіса (Jeffrey Gillis-Davis), вченого в області планетарної геології з Гавайського університету, аналіз отризманих нещодавно зображень показав, що концентрація титану у цих областях досягає позначки 18 відсотків, що на 3 відсотки перевищує концентрацію титану у найбагатших земних родовищах.

Те, чому деякі області поверхні Місяця настільки багаті титаном, є свого роду загадкою. Але вчені, що вивчають вулканічну історію та історію формування Місяця, використовують у своїх інтересах зроблене відкриття. Вони вважають, що в той час, коли Місяць охолоджувався і тверднув, деякі елементи, зокрема і титан, не перемішалися з основною масою і сформували під поверхнею щось на зразок окремого шару, частини якого пізніше були викинуті на поверхню під час вулканічних вивержень.

Титан, що добувається на Землі, досить цінується завдяки механічній міцності, корозійній стійкості і малій вазі цього металу. Титан на Місяці міститься у вигляді мінералу, що називається ільменітом (ilmenite), який може добуватися та оброблятися за допомогою наявних на сьогоднішній день гірничодобувних технологій.

титан на Місяці

Межа між Морем Ясності і Морем Спокою. Відносно блакитний колір Моря Спокою обумовлений більшою поширеністю титановмісного мінералу ільменіту (NASA/GSFC/Arizona State University)

Ільменіт складається переважно із заліза, титану і кисню. За допомогою обробки високою температурою можна звільнити з мінералу кисень, який потім можна використовувати для дихання і як реактивне паливо. Внаслідок того, що поверхня Місяця постійно опромінюється потужним потоком сонячного вітру, верхні шари мінералу, що знаходяться на поверхні, насичені й іншими, не менш корисними елементами. В основному, це водень, що може слугувати для одержання води й енергії, і рідка форма гелію, гелій-3, матеріал, що має великі перспективи стати паливом для майбутніх термоядерних реакторів.

"Одним із ключових факторів успіху у справі колонізації Місяця, є знання про ресурси і корисні копалини, які будуть у Вашому розпорядженні, коли Ви прилетите на Місяць" - заявляє Джефрі Ґілліс-Девіс.

Перші підтвердження присутності титану на Місяці були зроблені у результаті аналізу зразків місячних порід, доставлених на Землю космічними апаратами програми НАСА Apollo, які проходили у проміжку часу з 1969 по 1972 рік. Додаткові дані були отримані від автоматизованих місячних зондів Clementine і Lunar Prospector. Але більш точні дані були отримані за допомогою техніки апарата LRO, яка дозволяє одержати більш якісні знімки поверхні, ніж це було можливо раніше.

Космічний апарат LRO знаходиться на круговій орбіті на висоті 50 км від поверхні Місяця. Наприкінці цього року апарат буде переведений на більш високу еліптичну орбіту, на висоту 210 км від поверхні, що дозволить заощадити залишки палива, наявні у баках апарата. А тим часом, команда вчених місії LRO збирається подати на розгляд НАСА пропозицію щодо збільшення строку функціонування апарата на період після 2012 року.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org