Реклама

Американський супутник-сміттяр Phoenix розбиратиме "мертві" супутники прямо на орбіті

( 6 Голосів, Всередньому: 4.83 із 5 )
Tuesday, 25 October 2011

супутник PhoenixЗапуск у космос супутників та інших космічних апаратів є досить дорогим задоволенням. Вивід космічного апарата на геосинхронну орбіту коштує від 10 до 30 тисяч доларів у розрахунку на один кілограм корисного вантажу. Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону DARPA збирається значно здешевити цей процес за рахунок використання космічної платформи, що буде розбирати на запчастини мертві супутники і потім використовувати ці частини для збирання нових або ремонту існуючих супутників і космічних апаратів.

У цей час, за орієнтовними оцінками у космосі на геосинхронній орбіті бовтається у вигляді супутників капітал розміром 300 мільярдів доларів. Досить відчутна частина цих супутників давно вже вийшла з ладу і не працює. Під цим мається на увазі, що у деяких апаратах вийшли з ладу деякі із критичних систем, роблячи їх зовсім непотрібними. Але 90 відсотків обладнання цих супутників знаходиться у працездатному стані, у такому ж стані, у якому воно знаходилося у момент запуску.

Серед вищезгаданих 90 відсотків "матеріалу" є чимало корисних і дорогих технічних засобів. Очолюють цей список антенні системи, на частку яких доводиться більша частина ваги супутника, і більша частина вартості його запуску. Також на верхніх позиціях знаходяться сонячні батареї і ємності з паливом.

Проект DARPA називається Phoenix, що досить красномовно характеризує його призначення. Космічний апарат Phoenix, запущений на орбіту, буде захоплювати "мертві" супутники, проводити демонтаж їхніх антен і іншого обладнання. До кожної демонтованої деталі або вузла буде прикріплений малюсінький космічний апаратик, своєрідний двигун і ідентифікатор, що буде тримати цей вузол у заданій точці простору. У такий спосіб буде сформований цілий космічний склад запчастин для супутників, які можна буде витягати звідти за необхідності.

Однак на шляху реалізації цього проекту, що виглядає досить просто, є чимало перешкод. Процес розбирання старих супутників буде не дуже легким завданням, а космічний апарат Phoenix повинен бути обладнаний інструментом, здатним розрізати металеві кріплення і зірвати з місця частини, які ніколи не повинні були бути зірвані. Скоріш за все це буде робитися з використанням систем телеприсутності, людиною на Землі, яка буде керувати захватами, маніпуляторами та інструментами апарата Phoenix.

Якщо Ви є власником власного супутника, нехай навіть і мертвого, Ви можете не хвилюватися у зв'язку з тим, що вашу власність хтось незаконно розбере на запчастини. Представники DARPA запевняють, що перш, ніж задіяти апарат Phoenix для розбирання супутника, агентство одержить всі необхідні дозволи від власників апарата.

З огляду на військову спрямованість агентства DARPA можна припустити, що проект Phoenix має й іншу, далеко не мирну сторону. Космічний апарат Phoenix у випадку необхідності може бути використаний для захоплення ворожих супутників і виводу їх з ладу, наприклад, відриванням сонячних батарей. Але, використовуючи тонкі інструменти апарата Phoenix можна реалізувати і більше цікаві варіанти, наприклад, переналаштувати обладнання ворожого супутника таким чином, що він стане виконувати команди протилежної сторони.

 

 

За матеріалами: dailytechinfo.org