Реклама

Астрономи виявили найхолодніший об'єкт у Всесвіті

( 15 Голосів, Всередньому: 4.27 із 5 )
Sunday, 03 November 2013

Туманність БумерангаНещодавно введений у стрій субміліметровий телескоп ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array), що працює у високогірній чилійській пустелі Атакама у Південній Америці, виявив у Всесвіті об'єкт, що претендуватиме на звання найхолоднішого об'єкта. Йдеться про Туманність Бумеранга. Судячи з даних телескопа, температура туманності складає всього 1 градус Кельвіна або мінус 272,15 градусів за шкалою Цельсія. Цей показник всього на один градус вище абсолютного нуля - мінімально можливої температури.

Фахівці, що працюють із ALMA, кажуть, що дана туманність ледь видна на тлі мікрохвильового фону Всесвіту, що є залишковим випромінюванням від Великого Вибуху, який стався 13,7 млрд років тому. Вважається, що мікрохвильовий фон володіє мінімальною з можливих температур і на його тлі всі інші об'єкти у Всесвіті тепліші, отже, вони володіють тепловим випромінюванням і видні в інфрачервоному спектрі спостережень.

Однак Туманність Бумеранга тут практично не видно, телескоп передав лише бумерангоподібні обриси цієї туманності, що вказує на вкрай низьку температуру даного об'єкта. Вчені говорять, що низька температура туманності - це лише одна сторона медалі. Інша - у тому, що ця туманність володіє невеликим оптичним світінням, що неможливо пояснити сучасними науковими знаннями. Втім, вчені говорять, що сучасній фізиці відомо дуже мало про надхолодні космічні об'єкти і більшість дані тут або неповні, або засновані на непідтвердженій теорії.

Сама по собі Туманність Бумеранга являє собою об'єкт, віддалений від нас на 5000 світлових років у сузір'ї Кентавра. Це досить молодий об'єкт, що додає інтриги, тому що неясно, як у сучасній частині Всесвіту міг виникнути настільки холодний об'єкт. Можливо, що у центрі туманності є кілька невеликих або вмираючих зірок, які дають йому світність, але поки це не підтверджено.

Вчені говорять, що туманність - це пре-планетарний об'єкт, тобто тут немає зоряних систем, схожих на нашу, отже, і планет тут також немає. Ймовірно, що настільки низька температура туманності обумовлена якраз роботою тих самих зірок. Тут створюється ефект, схожий на той, що існує в холодильниках. Зірки просто забирають усе тепло з туманності, залишаючи її у вигляді гігантської морозильної камери. При цьому, світло зірок пронизує всю туманність і газо-пилові хмари у ній починають світитися.

Зазначимо, що Туманність Бумеранга була відкрита ще у 2003 році за допомогою телескопа Габбл, але цей телескоп не має системи температурного моніторингу, тому температура туманності досі була невідомою.

Фахівці кажуть, що у майбутньому температура Туманності, скоріш за все, буде підніматися, оскільки тут будуть утворюватися інші гравітіаційні центри, які зможуть акумулювати навколо себе регіональні точки теплого випромінювання.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: cybersecurity.ru