Реклама

Невидима темна матерія Всесвіту ховається по краях галактик

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 03 July 2012

темна матеріяПрофесор астрофізики з Університету Техаса в Остіні Карл Гебхардт у ході експерименту з вивчення темної енергії (HETDEX) розкрив деякі подробиці про загадкову субстанцію, що складає значну частину Всесвіту.

Оскільки темна матерія не випромінює і не поглинає світло чи інше електромагнітне випромінювання, її неможливо побачити у телескоп. Однак темна матерія впливає на речовину у галактиці, і по цим непрямим даним вчені розрахували, що темна матерія складає 83% матерії Всесвіту і 23% маси-енергії. Це значна частина Всесвіту і тому необхідно зрозуміти, що з себе представляє дана загадкова субстанція.

«Ми вважаємо, що темна матерія є новим типом частинок, які досі не виявлені, - говорить Гебхардт. - Багато наших експериментів вказують на це». Щоб виявити темну матерію, дослідники збирають дані про рух зірок. Ці дані у ході комп'ютерного моделювання дозволяють виявити і вивчити вплив темної матерії на речовину у галактиці. Гебхардт разом із командою вчених з різних наукових установ використовує спектрограф на 2,7-метровому телескопі в обсерваторії Мак-Дональд, а також космічний телескоп Габбл. На підставі даних, які він одержує, Гебхардт будує комп'ютерні моделі та карти для виявлення розподілу темної матерії по різних галактиках.

Протягом довгого часу зберігається невідповідність між спостереженнями Всесвіту і теоретичними моделями розподілу і характеристик темної матерії.

«Ми намагаємося створити остаточну, достовірну карту розподілу темної матерії, - розповідає Гебхардт. - Ми вже встановили, що темна матерія має тенденцію розташовуватися по краях галактик, за її видимими компонентами, і вона більше розподілена, ніж вважалося раніше. Це означає, що модель для вивчення темної матерії повинна включати величезну кількість елементів. Ми можемо бачити близько сотні мільярдів галактик. Кожна галактика має близько десяти мільярдів зірок. Таким чином, нам необхідно вивчити гігантську кількість об'єктів».

Ще більше трьох років HETDEX буде збирати дані про мільйон галактик на відстані 9-11 млрд світлових років від Землі, що дозволить створити найбільшу карту Всесвіту в історії астрономії. Усього HETDEX одержить близько одного петабайта (мільйон гігабайт) даних і після цього потребуватиме великої кількості циклів комп'ютерної обробки.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru