Реклама

Уточнена постійна Габбла не залишає жодних шансів конкурентам темної енергії

( 4 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Sunday, 20 March 2011

Hubble constantАстрономи, що працюють із космічним телескопом Hubble, виключили одну з альтернативних теорій, що пояснюють розширення Всесвіту із прискоренням, після точного перерахування постійної Габбла (вченого, що відкрив феномен розбігання галактик із прискоренням і пов'язаний з ним закон).

Більшість астрофізиків пояснює прискорюване розширення Всесвіту дією темної енергії. Вона була відкрита в теорії в 1998-99 роках при дослідженні, чому галактики розбігаються із прискоренням замість того, щоб сповільнювати свій хід під дією сил гравітації. Вважається, що темна енергія - якась субстанція, рівномірно розподілена в просторі, якій властива антигравітація. Але природа темної енергії, на думку ряду вчених, залишається головною загадкою фундаментальної фізики XXI століття.

Існують і альтернативні теорії. Одна з них говорить, що наша Галактика перебуває в центрі величезної бульбашки відносно порожнього простору, діаметр якої становить приблизно 8 мільярдів світлових років. Ця бульбашка низької щільності розширюється в більш щільній речовині Всесвіту, подібно бульбашці повітря в окропі. Відповідно, прискорення галактик, що спостерігають астрономи із центру бульбашки - не більш ніж ілюзія. Багато астрономів ставляться до цієї ідеї скептично, оскільки неясна підстава, за якої наша Галактика і, відповідно, Земля, були поставлені в центр цієї гігантської ділянки космосу.

Сьогодні ця теорія оголошена недійсною, оскільки астрономи точно виміряли постійну Габбла і, відповідно, темпи розширення Всесвіту. Постійна Габбла - коефіцієнт, що пов’язує відстань до позагалактичного об'єкту зі швидкістю його віддалення - складає 73,8 кілометри в секунду на мегапарсек, погрішність оцінюється всього в 3,3%. Це значення на 30% більше точне, ніж результати попереднього вимірювання, і воно значно перевищує максимальне прискорення, що може пояснити теорія "великої бульбашки".

"Ми використовували нову камеру на Hubble як поліцейський радар для вимірювання швидкості автомобіля, - говорить дослідник Адам Райс (Adam Riess) із Наукового інституту космічного телескопа при університеті Джона Хопкінса. - І схоже, це саме темна енергія тисне на педаль газу".

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru