Реклама

Темна енергія дійсно існує - підтверджено спостереженнями

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 21 May 2011

темна енергіяЗагадкова темна енергія, своєрідна противага гравітації, дійсно існує. Зараз це підтверджено спостереженнями космічної обсерваторії НАСА Galaxy Evolution Explorer (GALEX) і Англо-Австралійським телескопом у Сайдінг Спрінг Маунтін (Австралія).

Темна енергія домінує в нашому світі. На її частку припадає 74% всієї енергії Всесвіту, ще 22% займає енергія темної матерії, так що на частку іншого, того, що складається з атомів, припадає всього 4%. І тим не менш, темна енергія - порівняно недавній здобуток астрономів. Гіпотеза про її існування була висунута в 1998-м році після того, як дослідники, які спостерігали за надновими, помітили, що ті розбігаються із прискоренням. Після того, як гіпотеза була підтверджена іншими спостереженнями, темну матерію визнали. Правда, залишалася ще одна альтернативна теорія, що теж узгоджується зі спостереженнями. Відповідно до цієї теорії, Айнштайн помилявся на рахунок гравітації, і на дуже великих відстанях вона вже не притягає, а відштовхує тіла.

темна енергія

На міжгалактичних відстанях темна енергія (фіолетова сітка) домінує над гравітацією (зелена сітка)

Повідомленнями від команд GALEX і Англо-Австралійського телескопа ця альтернативна теорія відкинута остаточно - вона не відповідає тому, що вони побачили. Протягом п'яти років дослідники вивчали не наднові, а галактики. Склавши карту неба з 200 тис. галактик, відкинутих від нас за часом до семи мільярдів років, вони стали розбиратися з парами галактик, утвореними ще в епоху дитинства Всесвіту і, зокрема, вимірювати відстані між ними.

Виявилося, що для ближніх до нас пар галактик ці відстані мінімальні. Чим далі вони розташовані, тим відстань більша, причому так, ніби вони розбігалися з постійним прискоренням. Спостерігали також за тим, як розростаються кластери галактик. Гравітація притягає до них інші галактики, темна енергія цьому перешкоджає, сповільнюючи процес, що дозволило вченим оцінити силу, з якою діє на тіла темна енергія.

Тепер темна енергія з повним правом увійшла в список світових констант. І якщо перші кілька мільярдів років після Великого вибуху світом керувала гравітація, то потім, зі збільшенням відстаней між галактиками, на перше місце вийшла темна енергія. Сьогодні саме вона формує Всесвіт.

 

 

За матеріалами: cnews.ru