Реклама

Європа побудує "Телескоп Айнштайна" для пошуку гравітаційних хвиль

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 20 April 2011

гравітаційні хвиліЄвропа планує запустити новий науковий проект - підземний телескоп для пошуку гравітаційних хвиль. По амбіційності даний проект можна порівняти з Великим Адронним Колайдером. Будівництво телескопа обійдеться Європі дешевше, ніж будівництво цього колайдера, але теж влетить у копієчку - по початкових прикидках, воно буде коштувати від півмільярда до мільярда євро, а, як відомо, початкові оцінки вартості подібних суперпроектів завжди бувають заниженими.

Гравітаційних хвиль ще поки ніхто не реєстрував, і в науки немає ніяких доказів їхнього існування, окрім пророкувань Загальної теорії відносності. До речі, саме тому майбутню установку й назвали "Телескопом Айнштайна". Вона буде являти собою прямий горизонтальний тунель із двома 10-кілометровими рукавами, розташованими під землею на глибині 800 м. У цих рукавах буде створений майже ідеальний вакуум при температурі нижче −160°C. Крізь них прецизійні лазери, розташовані посередині, будуть гнати фотони до дзеркальних мішеней, підвішених на довгих маятниках і точно вимірювати відстань між ними.

По теорії, гравітаційна хвиля, проходячи крізь матерію, змушує її стискуватися та розтягуватися - ці зміни й буде вловлювати "Телескоп Айнштайна". Вчені сподіваються, що він зможе, нарешті, "побачити" надмасивну чорну діру в центрі нашої Галактики, вловити слабкий відголос Великого вибуху і навіть спіймати відлуння мегакатастроф, що відбувалися в інших всесвітах до Великого вибуху, якщо такі взагалі існували. У будь-якому разі, він зможе подивитися на наш Всесвіт із зовсім нового, небувалого ракурсу.

Місце для будівництва телескопа ще не обрано. Проект розробляє Європейська гравітаційна обсерваторія, і її вченим, щоб вибрати його, доведеться розглянути 14 пропозицій, до яких входять покинуті шахти в Польщі, Угорщині, Румунії, Франції, Італії та Німеччині. На даний момент всі ці шахти вивчаються на предмет сейсмічних коливань, які зможуть спотворити результати гравітаційних вимірювань. Якщо жодна з них не підійде, доведеться рити тунелі заново в місці, найбільш спокійному в сейсмічному відношенні.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru