Реклама

Європейський телескоп "Евклід" займеться пошуком темної матерії та темної енергії

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 09 July 2012

телескоп ЕвклідЄвропа сигналізувала про старт космічної місії по дослідженню «темного Всесвіту». Телескоп Евкліда буде вивчати глибокий космос із метою пошуку підказок для розгадки таємниці природи темної матерії та темної енергії.

Ці феномени домінують у Всесвіті, але вчені поки змушені визнавати, що фактично нічого про них не знають. Європейське космічне агентство (ЄКА) заявило про те, що телескоп Евкліда повинен бути готовий до запуску у 2020 році.

Вартість проектування, запуску і роботи Евкліда, за попередніми оцінками, обійдеться ЄКА приблизно у 600 мільйонів євро ($760 мільйонів). ЄКА забезпечить телескоп двома потужними камерами (одна з яких - інфрачервона) і всіма конструкційними та оброблюючими дані елементами.

телескоп Евклід

Художнє представлення телескопа (зображення: ESA - C. Carreau)

США теж візьме фінансову участь у проекті, у межах 5% від суми. Американське космічне агентство (NASA) буде забезпечувати Евклід інфрачервоними датчиками.

«Це значить, що деякі американські вчені будуть входити у Консорціум Евкліда», - говорить доктор Фабіо Фавата, голова відділу наукового планування ЄКА. Консорціум - команда, що буде мати доступ до даних Евкліда.

Космічний апарат, деталі та сегменти для телескопа будуть виробляти дві великі космічні компанії Європи - Astrium і Thales Alenia Space.

Ключове завдання телескопа буде полягати у тому, щоб картографувати розподіл темної матерії, яку неможливо виявити безпосередньо, але астрономи знають, як її зареєструвати за допомогою гравітаційного впливу на матерію, яку ми можемо бачити.

Галактики, наприклад, не змогли б утримувати певну форму, якби щось додатково їх не стримувало. Вчені припускають, що саме це щось - «темна матерія».

Хоча цю матерію неможливо побачити, телескоп може знайти спосіб виявляти, як маса темної матерії спотворює світло, що походить від віддалених галактик. «Габбл» відмінно впорався з таким завданням, але лише для малюсінької ділянки неба. Евклід охопить площу у 15 000 квадратних градусів неба - трохи більше третини видимого небесного простору.

Темна енергія являє собою одну з головних невирішених проблем, що стоять перед наукою XXI сторіччя. Ця таємнича матерія, як вважають учені, прискорює розширення Всесвіту.

Евклід буде досліджувати це явище, картографуючи розподіл галактик у тривимірному форматі. Шаблони, що повторюються у великих порожнечах, які існують між цими об'єктами, можуть використовуватися як свого роду «критерій», щоб виміряти розширення протягом часу.

Наземні телескопи здатні це робити лише на маленьких ділянках неба. «Евклід» натомість виміряє точні місця розташування приблизно двох мільярдів галактик, які знаходяться на відстані приблизно 10 мільярдів світлових років від Землі.

Спочатку «Евклід» був відзначений як місія «середнього класу», що мало на увазі, що її вартість для ЄКА повинна скласти не більше 450 мільйонів євро. Той факт, що держави-члени ЄКА істотно піднімають планку «орієнтовної ціни», означає, що місія переоцінена.

темна матерія

«У ЄКА зрозуміли, що цей аспект науки неможливо ігнорувати, вони повинні це зробити за будь-яку ціну, - сказав професор Боб Нікол із університету Портсмута, Великобританія. - У них є чудова ідея та велика команда. Час від часу люди роблять речі, які можна назвати революційними, і Евклід буде однією з таких трансформаційних місій».

Американці хотіли б керувати власною версією «Евкліда», але у NASA на даний час немає коштів на такий масштабний проект. Основною різницею між американською концепцією та «Евклідом» був би акцент, який американська місія зробила б на дослідженні наднових зірок, що вибухнули, як маркерів темпів розширення Всесвіту. Такий підхід використовували лауреати Нобелівської премії (Сол Перлматтер і Адам Рісс зі США та Брайан Шмідт із Австралії).

Евклід натомість спрямований на використання іншого принципу, але професор Нікол говорить, що на деякій стадії проект може об'єднати два підходи.

Британські вчені та інженери будуть відігравати ключову роль у проектуванні та роботі «Евкліда». Великобританія планує виробництво оптичної цифрової камери для телескопа - однієї з найбільших, спрямованих на дослідження космосу.

Інструмент буде робити знімки неба, що більш ніж у 100 разів переважають за розміром зображення, які здатний одержувати «Габбл». Це мінімізує необхідність «зшивання» і компонування зображень, що дозволить бачити загальну картину ясніше та чіткіше.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: km.ru