Реклама

Міражі квазарів підтвердили прискорене розширення Всесвіту

( 8 Голосів, Всередньому: 4.62 із 5 )
Saturday, 14 April 2012

розширення Всесвіту, міражі квазарівМіжнародна група дослідників зі США і Японії одержала чергове підтвердження прискореного розширення Всесвіту та існування темної енергії.

У 90-х роках минулого століття астрофізики встановили, що з часу Великого Вибуху Всесвіт розширюється з прискоренням. Це відкриття було зроблено завдяки спостереженням за так званими надновими класу Ia, за яке американцям Солу Перлмуттеру та Адаму Рісу й австралійцеві Браяну Шмідту у 2011 році вручили Нобелівську премію. Для пояснення прискореного розширення вченим довелося ввести поняття темної енергії.

У рамках нової роботи вчені використовували для оцінки швидкості розширення Всесвіту незалежний статистичний підхід. Провівши деяку теоретичну роботу, вони встановили, що різні "формати" розширення простору (із прискоренням, без прискорення, з уповільненням) взаємозалежні з кількістю спостережуваних "космічних міражів".

Так вчені охрестили багаторазові зображення квазарів у результаті гравітаційного лінзування - процесу перекручування напрямку руху світла під впливом гравітації надмасивного об'єкта. Іноді, у ході такої взаємодії світло від квазара розділяється на два потоки і спостерігачам на Землі видно відразу два квазари. За 10 років роботи група дослідників вивчила зображення 100 тисяч квазарів, зібраних у рамках програми SDSS.

розширення Всесвіту, міражі квазарів

Із цих, а також раніше відомих міражів, було відібрано 19 квазарів, на основі яких вчені перевірили свої статистичні гіпотези. Як виявилося, розподіл квазарів по відстанях найкраще узгоджується з гіпотезою Всесвіту, що розширюється з прискоренням.

Більше того, нові результати показують, що темна енергія поводиться як космологічна стала - додатковий член, введений Ейнштейном у власне рівняння, що описує гравітаційну взаємодію. Відомо, що Ейнштейн увів цей член для того, аби одержати статичний Всесвіт, тобто такий, що не розширюється і не стискається. Однак, після відкриття розширення космосу Габблом великий фізик назвав космологічну сталу своєю "найбільшою помилкою". У свою чергу вже після відкриття прискорення у цього розширення стало зрозуміло, що космологічна стала Ейнштейна може відповідати за загадкову темну енергію.

Стаття вчених прийнята до публікації у The Astrophysical Journal, а її препринт доступний на сайті arXiv.org.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru