Реклама

Фізики знайшли спосіб перевірки теорії мінливості розмірності простору

( 5 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 16 March 2011

lisaФізики запропонували спосіб підтвердити або спростувати теорію мінливої розмірності простору, повідомляє PhysicalReviewFocus. Стаття вчених з'явилася в журналі Physical Review Letters.

В 2010 році група фізиків запропонувала концепцію, відповідно до якої розмірність простору залежить від масштабів спостережень. Так, на досить малих дистанціях і високих енергіях - Всесвіт може вважатися двовимірним. Додатковий вимір при цьому не зникає в геометричному значенні - рівняння, що описують, наприклад, гравітаційні процеси, втрачають одну з координат.

Відповідно до даної теорії, коли після Великого вибуху Всесвіт був гарячий та невеликий за розмірами, процеси, що відбувались тоді описувалися "двовимірними" рівняннями. Якщо кількість просторових вимірів менше трьох, то існування гравітаційних хвиль неможливе в принципі. У новій роботі дослідники розрахували, що внаслідок цього в реліктовому гравітаційному фоні повинні бути відсутні хвилі із частотою понад 0,001 герц - вони повинні були б утворюватися при енергіях, при яких простір двовимірний.

Для вивчення космічного фону вчені пропонують використовувати LISA - три космічні апарати, які планується запустити в 2020-х роках. Ці апарати розташуються у вершинах рівностороннього трикутника зі стороною в п'ять мільйонів кілометрів і будуть рухатися по геліоцентричній орбіті. Апарати будуть реєструвати минаючі гравітаційні хвилі за допомогою лазерної інтерферометрії.

Існування гравітаційних хвиль передбачається айнштайнівскою теорією гравітації. Досі ці об'єкти ще жодного разу не реєструвалися.

Стаття вчених викладена в журналі Physical Review Letters.

 

 

За матеріалами: lenta.ru