Реклама

NASA провело моделювання злиття двох чорних дір на суперкомп'ютері

( 6 Голосів, Всередньому: 4.17 із 5 )
Monday, 08 October 2012

злиття чорних дірФахівці NASA провели суперкомп'ютерне моделювання, що демонструє у всіх деталях тонкості процесів, що відбуваються при злитті двох масивних чорних дір. На представленому нижче відео можна побачити заключний етап процесу злиття, коли дві чорні діри, взаємодіючи своїми гравітаційними та магнітними полями, рухаються по складних і нестійких орбітах аж до самого злиття в одну чорну діру.

Алгоритми використаної математичної моделі засновані на рівняннях і законах магнітогідродинаміки та Загальної теорії відносності Ейнштейна, а саме моделювання виконувалося на суперкомп'ютері Плеяди (Pleiades), що розташовується у Дослідницькому центрі NASA імені Еймса.

Астрофізик Джон Бейкер (John Baker) розповідає: "Обидві чорні діри впливають одна на одну, змушуючи втрачати енергію їхнього орбітального руху, випускаючи сильні гравітаційні хвилі. Це змушує орбіти стискуватися, у результаті чого вони перетворюються у дві спіралі, що сходяться в одній точці, де і відбувається фінал процесу злиття".

Бруно Джіакомаззо (Bruno Giacomazzo), вчений із Колорадського університету у Боулдері, що очолював дослідницьку групу, повідомляє що найцікавішим результатом проведеного моделювання стала поява структури магнітних полів, що нагадує трубу, розташовану між двома чорними дірами. Джіакомаззо розповідає: "Трубоподібна структура спільного магнітного поля двох чорних дір є точно тим типом, що забезпечує викид реактивних струменів матерії, так званих джетів, у навколишній простір, які ми спостерігаємо досить часто у галактиках, центром яких є активна чорна діра".

суперкомп'ютер Плеяди

Але моделювання - моделюванням, а для того, щоб підтвердити теорії, що лягли в основу цієї математичної моделі, NASA, разом із Європейським космічним агентством (ЄКА), працює над реалізацією проекту Laser Interferometer Space Antenna (LISA). Завдяки знайденим рішенням проблем, які до останнього моменту гальмували виконання проекту LISA, у майбутньому в рамках цього проекту у космос відправляться три космічних апарати, які є "датчиками гравітаційних хвиль". Ці апарати дозволять виміряти гравітаційні коливання, у тому числі утворені злиттям чорних дір, які внаслідок їхньої дуже малої частоти неможливо виміряти будь-якими наземними засобами.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org