Реклама

Для будівництва майбутніх марсіанських баз пропонують використати ГМО

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 06 October 2012

марсіанська базаБудівництво будь-якої бази на Марсі у першу чергу потребуватиме будівельного матеріалу. Причому з Землі сюди нічого не закинеш. Хіба щось зовсім легке – наприклад, надувні конструкції, як колись планували у NASA, коли розмірковували про місячне поселення. Але на Марсі і з цим будуть проблеми - через високу гравітацію та пилові бурі. Що ж робити?

Запитайте в адептів синтетичної біології з Браунівського та Стенфордського університетів (обидва - США), очолювані Андре Берньє (нині співробітник NASA). Вони використали гени E. сoli (банальної кишкової палички) для «апгрейду» геному ціанобактерії з роду Anabaena. Цей вид, на їхню думку, цікавий для колонізації Марса, тому що здатний виробляти речовини, необхідні космонавтам, прямо на місці, використовуючи лише «природні ресурси» планети - вуглекислий газ і азот. Заінтриговані?

Тоді найголовніше: лабораторні тести вже підтвердили, що Anabaena може непогано прижитися в умовах Марса при наявності мінімального захисту від УФ-випромінювання (хоча б шару пилу). Правда, бактерія занадто «жадібна»: більшу частину енергії, одержану від свого анаеробного метаболізму, вона направляє на власні потреби, меншу - на виробництво цукрів. Використавши ту частину геному E. сoli, що відповідає за синтез цукрів, дослідники змогли продемонструвати значно більшу продуктивність ціанобактерії: на її базі навіть вдавалося прогодувати інші бактерії.

будівельний матеріал на Марсі

В принципі, як нас вчать фото з марcоходів, будівельного матеріалу на поверхні Марса вистачає і так. Питання лише у тому чим його скріплювати. (Фото JPL / NASA.)

Та ж група дослідників спробувала використати ГМ-бактерії для постачання людей у марсіанських умовах... будівельним розчином і цеглою. Для чого підійшла бактерія Sporosarcina pasteurii, що використовує сечовину для виробництва амонію. При цьому оточуюче її середовище стає досить лужним для утворення природних цементів на основі карбонату кальцію.

Таким чином, вдалося показати, як відходи життєдіяльності космонавтів можуть знадобитись для виробництва матеріалу, що зв’язують ґрунт поверхні Марса. З отриманої бетоноподібної речовини планується виготовляти будівельні блоки.

Для перевірки своїх досліджень вчені провели експеримент по скріпленню розсипного матеріалу, що має міцність на стиск, рівну бетону. Двотижнева біоцементація зразка сипких порід, схожих на відомі марсіанські, принесла позитивний результат.

Втім, вчені вважають, що спочатку потрібно переконатися у відсутності власного бактеріального життя на Червоній планеті - і тільки потім вводити земні бактерії у марсіанський ґрунт (заради того ж будівництва). І, зрозуміло, спочатку всі ці «домобудівні технології» необхідно буде ґрунтовно випробувати у ході автоматичних місій...

 

 

Джерело: InfoNova.org,ua

За матеріалами: science.compulenta.ru