Реклама

Джерелом води у місячному ґрунті виявився сонячний вітер

( 3 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Monday, 15 October 2012

вода у місячному ґрунтіНовий аналіз зразків місячного ґрунту, доставлених апаратом "Аполон", показав, що найбільш імовірним джерелом води, що міститься у ньому, є сонячний вітер.

Вчені дослідили зразки місячного ґрунту, утворені в результаті влучення на поверхню супутника метеоритів - скляні аглютинати. Вони складають близько половини маси ґрунту, що знаходиться на поверхні Місяця. Автори роботи вивчали їхній склад методом інфрачервоної спектроскопії та тандемної мас-спектрометрії.

Дослідникам вдалося показати, що у місячній породі підвищений вміст гідроксил-іону OH-. Ця речовина утворюється при влученні у ґрунт протона (H+) - іона водню, принесеного сонячним вітром. Протон захоплює з місячного ґрунту кисень, у результаті чого утворюється більш стабільна частинка - гідроксил-іон. При взаємодії з іншим протоном вона утворює воду H2O.

вода у місячному ґрунті

Вчені показали, що ізотопний склад водню у гідроксил-іонах схожий з тим, що є присутнім у сонячному вітрі. Це побічно підтверджує "сонячне" походження води на Місяці. За альтернативною гіпотезою, джерелом води на Місяці є комети, що впали на поверхню супутника.

За словами вчених, такий механізм утворення води з сонячного вітру може діяти і на інших безатмосферних тілах, наприклад на Меркурії чи на гігантському астероїді Весті.

Питання наявності та походження води є одним із центральних предметів досліджень багатьох вчених, що займаються Місяцем. У 2009 році до супутника був запущений апарат LCROSS, що повинен був проаналізувати склад ґрунту, піднятого з дня кратера Кабеус впалим туди розгінним блоком. Схожий експеримент у 2008 році провів апарат Чандраян-1. 

Робота опублікована у журналі Nature Geoscience, а її короткий вміст можна прочитати на сайті Університету Мічигану.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru